Průlom Dunajce, splav po řece Dunajec

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Červený Kláštor

Průlom Dunajce, soutěska v Pieninách na Slovensko-polské hranici, jedna z chráněných zón v Pieninském národním parku. Působivý kaňon obklopuje vápencový masiv, který vytváří řeka Dunajec. Je dlouhý 9 kilometrů a jeho stěny dosahují výšky až 300 m. Průlom vytváří i nádherné zákoutí, s nimiž se váže několik lidových pověstí. Jedna z pověstí říká, že kdo se napije z pramene Stoletá voda, bude žít dlouhých 100 let.

Území soutěsky je zajímavé pestrou flórou a faunou. Z flóry jsou početně zastoupeny druhy jako huseník Pieninská, chryzantéma Pieninská, horčičník Pieninský, pampeliška Pieninská a pestrou mozaiku vytvářejí i lesní společenstva. Z fauny jsou to např. jelen lesní, divočák lesní, rys ostrovid, z ptáků pěnkava obecná, kachna divoká, slavík červenka či racek stříbřitý. Vodní tok osidluje vydra říční, pstruh potoční či parma středomořská východní.

Kolem průlomu Dunajce je vybudován 8 km dlouhý turistický naučná stezka, exkurzno-naučná trasa s 10 zastávkami, který spojuje Červený Kláštor a lesníci. Je to středně náročná půldenní túra (červeně značená trasa) a náročnější je jen výstup na Haligovské skály, který začíná za obcí Lesnica. Tato naučná trasa je určena nejen pro pěší, ale i cyklisty. V nabídce možnost splavu po řece Dunajec na tradičních vorech nebo na raftingovou člunech v nádherné přírodní scenérii Pieninského národního parku. Trasa vede z Červeného Kláštera průlomem Dunajce po státní hranici u obce Lesnica. Je dlouhá 10 km a trvá 90 - 120 min.Nejčastější otázky o atrakci Průlom Dunajce, splav po řece Dunajec

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3