Turistický region
Východné Slovensko, Zamagurie, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura, Pieniny
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Průlom Dunajce, splav po řece Dunajec

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Červený Kláštor
Oblíbené

Průlom Dunajce, soutěska v Pieninách na Slovensko-polské hranici, jedna z chráněných zón v Pieninském národním parku. Působivý kaňon obklopuje vápencový masiv, který vytváří řeka Dunajec. Je dlouhý 9 kilometrů a jeho stěny dosahují výšky až 300 m. Průlom vytváří i nádherné zákoutí, s nimiž se váže několik lidových pověstí. Jedna z pověstí říká, že kdo se napije z pramene Stoletá voda, bude žít dlouhých 100 let.

Území soutěsky je zajímavé pestrou flórou a faunou. Z flóry jsou početně zastoupeny druhy jako huseník Pieninská, chryzantéma Pieninská, horčičník Pieninský, pampeliška Pieninská a pestrou mozaiku vytvářejí i lesní společenstva. Z fauny jsou to např. jelen lesní, divočák lesní, rys ostrovid, z ptáků pěnkava obecná, kachna divoká, slavík červenka či racek stříbřitý. Vodní tok osidluje vydra říční, pstruh potoční či parma středomořská východní.

Kolem průlomu Dunajce je vybudován 8 km dlouhý turistický naučná stezka, exkurzno-naučná trasa s 10 zastávkami, který spojuje Červený Kláštor a lesníci. Je to středně náročná půldenní túra (červeně značená trasa) a náročnější je jen výstup na Haligovské skály, který začíná za obcí Lesnica. Tato naučná trasa je určena nejen pro pěší, ale i cyklisty. V nabídce možnost splavu po řece Dunajec na tradičních vorech nebo na raftingovou člunech v nádherné přírodní scenérii Pieninského národního parku. Trasa vede z Červeného Kláštera průlomem Dunajce po státní hranici u obce Lesnica. Je dlouhá 10 km a trvá 90 - 120 min.Nejčastější otázky o atrakci Průlom Dunajce, splav po řece Dunajec

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3