Turistický region
Západné Slovensko, Dolná Nitra, Nitriansky kraj, Ponitrie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Renesanční zámeček Château Appony

Poloha
Západné Slovensko, Nitriansky kraj, Topoľčany, Oponice
Oblíbené

Zámeček se nachází v západní části malé obce Oponice, nedaleko města Nitra. Majestátní sídlo rodu Apponyiovcov vznikalo postupně v 16. a 17. st. na místě původní kamenné stavby. Apponyiovci, významný šlechtický uherský rod, v časech osvícenství a vlády Marie Terezie patřily k nejvýznamnějším a nejbohatším uherským rodem. V kostele přivítali a hostili množství významných a zajímavých lidí. Patřily k nim bratři amerického prezidenta Roosevelta, samotný Theodore Roosevelt, indický maharádža, americký miliardář Thomas Cordeza, který se plavil spolu se svou matkou na Titanicu a afroamerická zpěvačka Josephine Bakerová, múza Hemingwaye či Picassa. Posledním vlastníkem zámku a okolního panství byl bohém a cestovatel Henrich Apponyi (1885 - 1935), který však zemřel za nejasných okolností a Oponický panství přímo zruinoval. Apponyiovci pak prodali zámeček rodině Slezákových, který však byl v roce 1948 znárodněn.

V letech 2007 - 2011 prošel zámeček rekonstrukcí a dnes je z něj luxusní historický čtyřhvězdičkový hotel s 20 tisícovou barokní knihovnou, která je zpřístupněna veřejnosti. V knihovně se nachází přibližně 10 000 svazků od počátku 16. st. Součástí hotelového komplexu je i restaurace Songe, Lobby bar, bowling a wellnes. Hotel obklopuje nádherný park s rozlohou 9 ha se vzácnými dřevinami, kde dominují nádherné soubory platanů západních či deštníkový forma vzácného jinanu. Součástí parku jsou také 2 tenisové kurty a parkové jezírko.

Hotel své nádherné a prostorově velkorysé sály (svatební salon, modrý salón, privátní salón) využívá k uspořádání svatebních hostin, narozeninových oslav, firemních eventů, konferencí a jiných společenských a kulturních akcí.Nejčastější otázky o atrakci Renesanční zámeček Château Appony

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3