Turistický region
Stredné Slovensko, Horehronie, Chopok, Chopok Juh, Banskobystrický kraj, Slovenské rudohorie, Veporské vrchy, Muránska planina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Rozhledna Zbojská

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Brezno, Pohronská Polhora
Oblíbené

Dřevěná rozhledna postavená na místě bývalé pastýřské koliby v nadmořské výšce 763 m.n.m. na vrchu Remetisko v části Národního parku Muránska planina. Rozhledna vysoká 13 m připomínající mlýn z Jakubiskové Perinbaba je dominantou sedla Zbojská. Sedlo Zbojská se nachází přibližně 18 km od Brezna a 12 km od Tisovce, nedaleko hlavní cesty.

Ve spodní části se rozhledny se nachází malá kaple Sv. Juraje se zvláštním vchodem. V přízemí najdeme vypreparované lesní zvířata, na prvním patře pamětní kroniky, které střeží dřevěná socha poustevníka, druhé patro se nese v duchu ovčáctví, třetí je věnováno zbojnictví. Nejlépe patro tvoří pak vyhlídková plošina se zvonem, ze které jsou nádherné pohledy na sedlo Zbojská, Čertovu dolinu, vrch Kučalach i Fabová holi. Nedaleko od rozhledny je i Salaš Zbojská, který nabízí tradiční slovenskou kuchyni.

Vyhlídka byla vybudována Státní ochranou přírody České republiky a kromě nádherného výhledu, který nabízí, slouží k pozorování chráněných živočišných druhů. Kolem rozhledny vede i stejnosměrný naučná stezka kopírující zbojnické chodníčky Jakuba Šúrovce. Chodník má délku 5 km a převýšení 268 m a označený je zeleno-bílou značkou. Výchozí bod je při informačním centru na Zbojnické dvoře a pokračuje souběžně s červeně vyznačenou rudných magistrálou směrem na Remetisko. Pokud budete mít zájem navštívit jen rozhlednu, tak kousek od ní se nachází veřejné parkoviště a to při Salaši Zbojská.


Nejčastější otázky o atrakci Rozhledna Zbojská

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3