Turistický region
Východné Slovensko, Šariš, Prešovský kraj, Čergov, Ondavská vrchovina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Šarišské muzeum Bardejov

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Bardejov, Bardejov
Oblíbené

Muzeum bylo založeno v roce 1903 v Bardějově jako muzeum Šarišské župy. Je jedním z nejstarších muzeí na Slovensku a jeho umělecko-historické a přírodní sbírky patří k nejcennějším. První historická expozice byla zaměřena na dějiny Šariše a byla otevřena 23. června 1907 v budově městské radnice. Bez velkých změn přetrvala dvě světové války, reinstalace expozice se uskutečnily v letech 1954, 1967 a 1991. Zřizovatelem Šarišského muzea je Prešovský samosprávný kraj a v současnosti dokumentuje historickou, přírodní a společenskou situaci regionu horního Šariše.

Spravuje přes 700 000 sbírkových předmětů v historickém, přírodovědném a národopisném oddělení a 3 stálé expozice v samotném Bardějově, vilu Rákoci is pozemkem v Bardějovských Lázních, spolu to je 34 budov i s objekty ve skanzenu. Kromě již zmíněné historické radnice, která je sídlem muzea, a vile Rákoci, mu patří i další objekty: na Radničním náměstí (budova č. 13), Rhodyho ulici (domy č. 4 - 6 a 27) a dvě bašty jako depozitární budovy.

Mezi jeho expozice patří v Bardějově • Historická expozice v goticko-renesanční radnici, která předkládá středověké dějiny královského města Bardejov • Expozice Ikony, která seskupuje ikonopisné památky východního obřadu a jsou v ní ikony od 16. do poloviny 19. st. • Přírodovědná expozice, příroda severovýchodního Slovenska a její ochrana. V Bardejovských Lázních • Muzeum lidové architektury - skanzen, který byl zřízen v roce 1965 jako první na Slovensku. Prezentuje téměř 30 objektů lidové kultury a stavitelství horního Šariše a severního Zemplína 18. - 20. st. • Národopisná expozice (Vila Rákoci), v níž jsou vystaveny kroje, domácí výroba a výrobky lidových řemeslníků z horního Šariše a • ve Vile Rákoci je zpřístupněna expozice Dějiny Bardejovských Lázní a lékárenství.

Historické město Bardejov je od roku 2000 zapsáno v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Otevírací dobu, vstupné a poplatky v expozicích Šarišského muzea viz ZDE..


Nejčastější otázky o atrakci Šarišské muzeum Bardejov

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3