Turistický region
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Hont, Južné Slovensko, Banskobystrický kraj, Štiavnické vrchy, Krupinská planina, Poiplie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Skalní (kamenné) obydlí Lišov

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Krupina, Lišov
Oblíbené

Kamenné obydlí pár kilometrů od lázeňského města Dudince, v obci Lišov, okres Krupina. Vznikly pravděpodobně jako útočiště obyvatel pro dobyvateli v období tureckých nájezdů. Jsou to malé pokojíku, ale i velké prostorné haly vysekané ve skalních dutinách a jeskyních z pískovců a tufových. Najdeme zde desítky historických tufových obydlí a to až na dvou místech, v centru obce a necelý kilometr za obcí tzv. Drienovské kamenné obydlí, které v minulosti údajně patřily jako sklad vína panovnici Marii Terezii.

Ze skalního domu vidno zvenku jen otvory po oknech a dveřích. Uvnitř se nachází obrovská místnost, ponořená do tmy, široká 10 až 30 m, dále svëtnicka bez oken s dírou přesekání na povrch, sloužících jako kuchyň, a jen pár kroků dál je maličká ložnice s postelí a nočním stolkem, které jsou vytesány také přímo do skalního masivu. Dům má i tajnou chodbu, která vede k vodě a která byla v případě potřeby využívána i jako nouzový východ. Obydlí bylo využíváno do 20. století chudým ševcem Selečénim. Po jeho odchodu skalní dům zcela zpustl, postupně ho zavalily nánosy kamenů, stromy a křoví. Další obydlí např. využívalo místní družstvo a dnes, z času na čas se zde konají i výstavy umělců. V obci se nacházejí i další menší skalní obydlí, které se dnes využívají jako vinné sklepy.


Nejčastější otázky o atrakci Skalní (kamenné) obydlí Lišov

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3