Turistický region
Malá Fatra, Horné Považie, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Považie, Rajecká dolina, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Slovenský betlehem Rajecká Lesná

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Žilina, Rajecká Lesná
Oblíbené

Obdivuhodné řezbářské dílo řezbáře Jozefa Pekara, umístěné v Dome Božího narození v Rajecké Lesné. Ručně vyřezávané dílo vznikalo celých 15 let, jeho délka je 8,5 m, široké 2,5 m, vysoké 3 m a je v něm rozmístěno asi 300 postav, z nichž se polovina pohybuje. Je to jedinečné a originální dílo.

Mistrovské dílo zobrazuje Kristovo narození i dějiny slovenského národa, které Josefa Pekar včlenil do biblického prostředí. Scéna Božího narození uprostřed díla je začleněna do obce Rajecká Lesná a kolem ní jsou zastoupeny všechny slovenské regiony se svými nejznámějšími místy a památkami. Slavnostní otevření tohoto monumentálního díla pro veřejnost se uskutečnilo 26. listopadu 1995 a veřejnosti byla zpřístupněna první část a to oblast středoslovenského kraje. O rok později byla instalována oblast Západoslovenského kraje a o další rok v listopadu 1996 se dílo doplňovat a to doplněním o oblast Východoslovenského kraje.

Slovenský betlém je učebnicí dějepisu i zeměpisu, zrcadlem umu a umění řezbářských tradic v Rajci. Dýchá z něj optimismus, radost z práce i ze života, všední i sváteční den prostého člověka. Je největším pohybujícím se dřevěným betlémem na světě. Součástí budovy, ve které je umístěn betlém, jsou i zpovědnice, které se využívají během poutě na slavnost Nejsvětější Trojice a Narození Panny Marie, a Galerie v prvním patře, kde jsou vystaveny dřevořezby významných Rajeckých řezbářů jakými jsou Briestenský, Veselý, Bača. Slovenský betlém je otevřen pro veřejnost celoročně, sedm dny v týdnu, a vstupné do něj je dobrovolné. V blízkosti se nachází velké parkoviště.Nejčastější otázky o atrakci Slovenský betlehem Rajecká Lesná

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3