Státní opera Banská Bystrica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Banská Bystrica

Státní opera sídlí v prostorách Národního domu v Banské Bystrici. Budovu, která je národní kulturní památkových, navrhl významný slovenský architekt Emil Bělouš a byla postavena v letech 1927 - 1929. Původně zpěvohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského, později v roce 1972 přejmenována na Operu Divadla Jozefa Gregora Tajovského a od roku 1999 Státní opera. Opera Jozefa Gregora Tajovského byla založena 1. dubna 1959 a první insenáciou, kterou uvedla byla opera Eva od Josef Bohuslav Foerster. V současnosti patří Státní opera mezi významné slovenské divadelní soubory a do jejího repertoáru patří díla slovenská i zahraničních autorů. Základní pilíře dramaturgie tvoří tituly několika žánrů - dominanci má opera, ale uvádí se i opereta, klasický muzikál, taneční a pohybové představení či syntéz hudebně-taneční díla s využitím činoherního divadla.

Svou kariéru začínali ve Státní opeře několik známé osobnosti světové operní scény jako například operní diva Edita Gbúrová, Sergej Kopčák nebo Ľubica Orgonášová. Na podzim 2011 u příležitosti 100. výročí narození slovenského skladatele Jána Cikkera, uvedla Státní opera jeho dosud neuvedenou opera Corriollanus, za kterou a "dosavadní umělecké aktivity v oblasti hudební kultury na Slovensku" získala Cenu ministra kultury za rok 2011.

Státní opera pořádá ve svých prostorách i několik koncertních akcí, doprovodných aktivit, přednášek a vernisáží. Pro více zajímavostí a virtuálních setkání vám doporučujeme navštívit domovskou webovou stránku a sociální sítě opery.


Nejčastější otázky o atrakci Státní opera Banská Bystrica

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3