Turistický region
Stredné Slovensko, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj, Kremnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Státní opera Banská Bystrica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Banská Bystrica
Oblíbené

Státní opera sídlí v prostorách Národního domu v Banské Bystrici. Budovu, která je národní kulturní památkových, navrhl významný slovenský architekt Emil Bělouš a byla postavena v letech 1927 - 1929. Původně zpěvohry Divadla Jozefa Gregora Tajovského, později v roce 1972 přejmenována na Operu Divadla Jozefa Gregora Tajovského a od roku 1999 Státní opera. Opera Jozefa Gregora Tajovského byla založena 1. dubna 1959 a první insenáciou, kterou uvedla byla opera Eva od Josef Bohuslav Foerster. V současnosti patří Státní opera mezi významné slovenské divadelní soubory a do jejího repertoáru patří díla slovenská i zahraničních autorů. Základní pilíře dramaturgie tvoří tituly několika žánrů - dominanci má opera, ale uvádí se i opereta, klasický muzikál, taneční a pohybové představení či syntéz hudebně-taneční díla s využitím činoherního divadla.

Svou kariéru začínali ve Státní opeře několik známé osobnosti světové operní scény jako například operní diva Edita Gbúrová, Sergej Kopčák nebo Ľubica Orgonášová. Na podzim 2011 u příležitosti 100. výročí narození slovenského skladatele Jána Cikkera, uvedla Státní opera jeho dosud neuvedenou opera Corriollanus, za kterou a "dosavadní umělecké aktivity v oblasti hudební kultury na Slovensku" získala Cenu ministra kultury za rok 2011.

Státní opera pořádá ve svých prostorách i několik koncertních akcí, doprovodných aktivit, přednášek a vernisáží. Pro více zajímavostí a virtuálních setkání vám doporučujeme navštívit domovskou webovou stránku a sociální sítě opery.


Nejčastější otázky o atrakci Státní opera Banská Bystrica

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3