Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Štítnický vodní hrad

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Rožňava, Štítnik
Oblíbené

Původně nížinný vodní hrádek v obci Štítnik, okres Rožňava, situovaný v štítenky podolí Revúcké vrchoviny. Je částečně zachován v ruinách a částečně v přestavěném objektu, kostele. Byl postaven v 13. století (kolem roku 1432) rodem Bebekovců mě bažin a plnil funkci zemëpanské sídla i ochranně-vojenskou. Vnější opevnění hradu bylo v letech 1580 - 1585 zesílené kulatou dělovými baštami a pozorovací věž byla zvýšena dřevěnou nástavbou. Bebekovců obývali hrad až do svého vymření, do roku 1594. Po nich se stali majiteli hradu Bakošovci a do roku 1666, kdy zde zemřel potomek Gabriel Bakoš, stoupenec Jiřího I. Rákociho. Po jeho smrti zůstala na místě kdysi mocné pevnosti pouze zřícenina. V 19. století (v roce 1880) bylo však jedno její křídlo zrekonstruované a přebudované hornickou rodinou Sárkányi na zámeček. V současnosti areál a některé budovy zámku využívá odborné učiliště. Z původního vodního hradu se zachovalo jen západní přízemní křídlo, jihovýchodní bašta s terasou, část vstupu na východní straně s baštou.

Od roku 2016 je areál hradu s parkem ve vlastnictví obce Štítnik a poprvé v historii se v srpnu 2016 uskutečnily i hradní hry a areál hradu byl zpřístupněn veřejnosti. Zřícenina štítenky hradu se nachází přímo v obci Štítnik a dostaneme se k němu z hlavní silnice a vstup do hradu je přibližně uprostřed mezi ulicemi Jarková a Malá. Auto je možné těsně před bránou objektu, nebo kousek dál, na parkovišti, které se nachází mezi dvěma kostely.

V obci se nacházejí i další historické stavby - morový sloup, kostel Sv. Judy Tadeáše, měšťanské domy, radnice, kurie a evangelický gotický kostel. Narodil se zde také malíř Viktor Madara (1830 -1917), který jako první uherský malíř získal v roce 1860 zlatou medaili pařížského Salon annuel za obrazy z uherských dějin. Obec se proslavila i krajkářství, které tu v roce 1905 zavedli sestry Alžběta a Aranka Szontághové, když manuálně začali háčkovat krajky podle techniky zvané irlandské guipure. Krajkářství se zde dokonce vyučovaly v kurzech a štítenky krajky byly dobře známé a oblíbené v celé Evropě.


Nejčastější otázky o atrakci Štítnický vodní hrad

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3