Turistický region
Stredné Slovensko, Horehronie, Hont, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Banské muzeum v přírodě, Štola Bartolomej Banská Štiavnica

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Štiavnica, Banská Štiavnica
Oblíbené

Banské muzeum v přírodě, jehož hlavní atrakcí je štola Bartoloměj, je umístěno západně od centra města cca 1 km ve směru na Levice. Rozkládá se v malebném údolí pod Tajch Klinger na okraji města. Výstavba celého muzea začala v roce 1965 a první expozice byly veřejnosti zpřístupněny od roku 1974.

Podzemní expozici kraluje Gápel na koňský pohon, jediný stroj - motor od důlního výtahu, který se na Slovensku zachoval, a povrchové expozici zase Kachelman vodnostĺpcový tažný stroj, priemiestnený ze šachty Lill v Hodruši. Prohlídka povrchové expozice představí jedinečné technické hornické památky regionu, ale i naučných geologickou expozici, která na malé ploše prezentuje geologický vývoj Slovenska. Na geologické mapě a sedmdesáti stanovištích je možné vyhledat horniny pocházející z různých částí země.

Prohlídku podzemí je možné absolvovat v hornickém plášti (vlastní plášť je možné si zakoupit v pokladně expozice) s přilbou a lucernou. Přibližná délka prohlídky je 90 - 100 min. Doporučujeme si prohlídku rezervovat předem a absolvovat ve vhodné turistické obuvi a v teplejším oblečení. Pro více info viz ZDE.


Nejčastější otázky o atrakci Banské muzeum v přírodě, Štola Bartolomej Banská Štiavnica

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3