Turistický region
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Považský Inovec
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Léčivé termální prameny Trenčianske Teplice

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Trenčín, Trenčianske Teplice
Oblíbené

Přírodní léčivé termální prameny v lázních Trenčianske Teplice. Blahodárně působí zejména na pohybový aparát a to díky optimální balneologické teplotě a obsahu minerálních látek a sirovodíku, sirovodíku. Lázně využívají 6 termálních léčivých pramenů s teplotou vody 38,4 - 40°C na vnitřní balneoterapii (pitné procedury) a vnější balneoterapii v termálních bazénech a to ohříváním nebo ochlazováním, bez jakékoliv další úpravy.

Legenda říká, že léčivé prameny objevil chromý pastýř. Při hledání zatoulané ovečky narazil na malé jezírko s horkou vodou, z něhož se šířil sírový zápach. Po několika lázních v jezírku se pastýř zázračně uzdravil. Předpokládá se však, že prameny zřejmě znali už i lovecké národy Kvádů a římské legie ve 2. století. První písemný zápis o pramenech pochází z roku 1247. Velkou zásluhu na rozvoji lázní za Rakousko-Uherska měla rodina llésházyovcov a potom vídeňský finančník Snina, který lázně zmodernizoval a jeho dcera Ifigénia, která v roce 1888 dala přistavit k zrcadlišti Sina nejvzácnější historickou památku lázní, Hammam v orientálním maurském slohu. Podle ní dostal pojmenování jediný volně přístupný vnější pitný pramen v lázních, který se nachází na vydlážděné ploše náměstí naproti zámku. Voda z tohoto pramene je mírně mineralizovaná vápenato-hořečnato sirná se zvýšeným obsahem fluórus s mírně sirným zápachem. Pít se dá až po vychladnutí, jelikož její teplota je 39°C. Pomáhá při onemocněních trávicího ústrojí, cukrovce, poruchách metabolismu, při střevních potížích, při potížích štukování jater, dně, infekci močových cest, ostreporóze a při poruchách tvorbě žluči.

Lázeňské město Trenčianské Teplice patří díky této sířené termální přírodní vodě a také poloze v nádherné údolí Strážovských vrších mezi nejnavštěvovanější slovenské lázně.


Nejčastější otázky o atrakci Léčivé termální prameny Trenčianske Teplice

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3