Turistický region
Nízke Tatry, Liptov, v Tatrách, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Jánska dolina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Termální prameny Liptovský Ján

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján
Oblíbené

Na okraji obce Liptovský Ján byly již v minulosti známé minerální prameny často využívány při léčbě revmatických a ženských onemocnění. Minerálních pramenů bylo 14. V 16. století dokonce i mineralog Juraj Werner popsal příznivé účinky minerálních pramenů na lidský organismus ve svém díle "O podivuhodných vodách Uherských". Nejznámější z nich byl Kúpežný a Rudolf. Prameny byly zkoumány několika hydrologie a od roku 1998 je Liptovský Ján, který tvoří vstupní bránu do Jánské doliny, prohlášen za lázeňské místo.

Minerální prameny patří k studeným až velmi nízko termálním a voda vytékající z pramenů je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silně uhličitá, vápenato-hořečnatá, hypotonická a má prokazatelně léčivé účinky při žaludečních a střevních chorob, poruch látkové výměny, revmatických a ženských onemocnění, onemocnění jater, žlučníku, krevního tlaku, fosfatúrie, alergických onemocnění a stavů po tromboflebitidách a obrnách.

Na jižním kraji obce je situován známý minerální pramen Kaďa. Jde o jakousi přírodní výřivku, ze které odtéká voda s teplotou 20°C do přilehlého bazénu. Pro vysoký obsah síry způsobuje na pokožce jemné štípáním, které přetrvává i po vyjití z vody. Koupání je bezplatné a doporučená doba koupání by neměla přesáhnout 20 min. V blízkosti Kade se nachází přístřešek s vývěry termálního pramene Teplica, ve kterém si návštěvníci mohou léčivou vodu načerpat přímo do lahví. Vodu z termálních pramenů používají i na plnění letního termální koupaliště Termal Raj spolu s krytými bazény v hotelu Sorea Máj.Nejčastější otázky o atrakci Termální prameny Liptovský Ján

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3