Termální prameny Liptovský Ján

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján

Na okraji obce Liptovský Ján byly již v minulosti známé minerální prameny často využívány při léčbě revmatických a ženských onemocnění. Minerálních pramenů bylo 14. V 16. století dokonce i mineralog Juraj Werner popsal příznivé účinky minerálních pramenů na lidský organismus ve svém díle "O podivuhodných vodách Uherských". Nejznámější z nich byl Kúpežný a Rudolf. Prameny byly zkoumány několika hydrologie a od roku 1998 je Liptovský Ján, který tvoří vstupní bránu do Jánské doliny, prohlášen za lázeňské místo.

Minerální prameny patří k studeným až velmi nízko termálním a voda vytékající z pramenů je mineralizovaná, hydrouhličitanovo-síranová, silně uhličitá, vápenato-hořečnatá, hypotonická a má prokazatelně léčivé účinky při žaludečních a střevních chorob, poruch látkové výměny, revmatických a ženských onemocnění, onemocnění jater, žlučníku, krevního tlaku, fosfatúrie, alergických onemocnění a stavů po tromboflebitidách a obrnách.

Na jižním kraji obce je situován známý minerální pramen Kaďa. Jde o jakousi přírodní výřivku, ze které odtéká voda s teplotou 20°C do přilehlého bazénu. Pro vysoký obsah síry způsobuje na pokožce jemné štípáním, které přetrvává i po vyjití z vody. Koupání je bezplatné a doporučená doba koupání by neměla přesáhnout 20 min. V blízkosti Kade se nachází přístřešek s vývěry termálního pramene Teplica, ve kterém si návštěvníci mohou léčivou vodu načerpat přímo do lahví. Vodu z termálních pramenů používají i na plnění letního termální koupaliště Termal Raj spolu s krytými bazény v hotelu Sorea Máj.Nejčastější otázky o atrakci Termální prameny Liptovský Ján

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3