Turistický region
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Považský Inovec, Sĺňava
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Přírodní minerální prameny Piešťany

Poloha
Západné Slovensko, Trnavský kraj, Piešťany, Piešťany
Oblíbené

Piešťanské prameny termální minerální vody mají vysoký obsah minerálů a značné množství síry a sirovodíku. Vyvěrají z hloubky země až 2000 m v obtokovém rameni řeky Váh. V jejím usazeninách se tvoří sirné bahno, které je unikátní a výjimečné nejen v Evropě, ale i v celosvětovém měřítku. Léčivé účinky piešťanských pramenů znali už pravěcí lidé, jako dokazují mnohé archeologické nálezy. Horká termální voda nezamŕzala ani v zimě a při pramenech se shromažďovala zvěř i lovci ze starší doby kamenné. Poprvé byly popsány léčivé účinky termální minerální vody a sirného bahna v Piešťanech v 14. století.

Vyvěrá zde 10 minerálních pramenů s průměrným obsahem 1500 mg minerálních látek / 1 litr minerální vody. Minerální prameny jsou středně mineralizované sirnatých-hydrouhličitanové, vápenato-hořčíkové, sirné, hypotonické s teplotou 67 - 69°C a s obsahem volných plynů, zejména sirovodíku. Využívají se hlavně na lázně, ale také na pitnou kúru a součástí léčby je i bahno, které patří mezi nejznámější peloidy světa. Jeho podstatou jsou usazeniny vznikající v obtokovém rameni řeky Váh v místě vývěrů sířené termální minerální vody. Prameny nesou jména po významných osobnostech jako například Hynie, Cmune, Scherer, Trajan nebo Beethoven.

Nejvydatnější a nejstarší pramen termální vody je pojmenován podle českého psance a básníka oslavné básně o piešťanských léčivých lázních Adama Trajana Bešeňovské. Hloubka studny je 7,5 metru teplota 65 - 67°C a odběrné množství vody je 1200 m3 / den. Pramen, ze kterého je možné si načepovat vodu do láhve a odnést si ji domů se nachází ve zděném altánku v rohové části lázeňské budovy Napoleon Danubius na lázeňském ostrově. Další pitná fontánka se nachází i při jezírkách v parku. Osobám s překyselením organismem nebo močovými kameny se doporučuje vypít denně dva až třikrát decilitrových sklenici vody.

Termální minerální voda a unikátní sirné bahno patří k přírodním léčivým faktorem, kterým vděčí Piešťanské lázně za svou téměř 200-letou tradici. Přírodní léčebné procedury v lázních jsou obzvláště účinné v léčbě revmatismu, rehabilitaci pohybového aparátu a nervového systému.


Nejčastější otázky o atrakci Přírodní minerální prameny Piešťany

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3