Turistický region
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Termálny pramen Kováčová

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Zvolen, Kováčová
Oblíbené

Termální pramen v lázních Kováčová patří k nejvydatnějším pramenům na Slovensku. Byl objeven během geologického průzkumu při hledání uhlí v letech 1898 -1899. Pramen s teplotou vody 45°C a s kapacitou 50 l / s vyvěrá z vrtu hlubokého 405 m. Vznik lázní v obci Kováčová je tak v přímém spojení s továrnou na výrobu plechu a železa Union ve Zvolenu. Firma totiž potřebovala při zpracování železné rudy a válcování plechu spoustu uhlí a proto začala uskutečňovat průzkumné vrty v blízkém okolí dokud jednoho dne narazili průzkumníci na horký pramen s teplotou vody 45°C.

Tento pramen nestačil zásobovat lázně, proto se později vyhloubili další dva vrty - pramen K1 z hloubky 502 m, horký 48,5°C, vydatnosti 50 l / s, který však zhavaruje a druhý, nynější, vrt v roce 1983 - vrt K2, kterým se v hloubce 536 m zachytila ​​minerální voda Ronak teploty i složení, síranové-hydrouhličitanová, vápenato-hořečnatá, termální, hypotonická. Po ochlazení na 39°C se tímto pramenem naplňuje lázeňský bazén a vany.

V lázních se léčí nemoci pohybového ústrojí, nervové choroby, nemoci trávicího ústrojí, nemoci z poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci ledvin a močových cest a ženské nemoci.

V roce 2013 otevřel své brány Nový Holidaypark v Kováčové, který využívá stejnou vodu jako lázně, a pokud v lázeňských bazénech má teplotu 39°C, v bazénech Holidaypark se teplota vody pohybuje v rozmezí 26 - 38°C. Akvapark s celoročním provozem má vybudovanou síť krytých i venkovních bazénů, doplněných o tobogán, masáže a restaurační zařízení. Ceník Holidayparku.


Nejčastější otázky o atrakci Termálny pramen Kováčová

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3