Turistický region
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Téryho chata

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Vysoké Tatry
Oblíbené

Nadmořská výška: 2015 m.n.m.

Nejvýše položená celoročně otevřená horská chata ve Vysokých Tatrách leží u Pěti Spišských plesech v Malé Studené dolině, nad skalní stěnou. Chatu dal postavit v roce 1899 Uherský karpatský spolek na základě osobní iniciativy banskoštiavnického lékaře a horolezce Edmunda Téryho (1856 - 1917). V meziválečném období chatu provozoval Klub skoslovenských turistů, během války a po ní Klub slovenských turistů a v roce 1944 spravovaly chatu vysokoškoláci, kteří zde ukrývali i polských odbojářů i sovětských uprchlíků.

Chata nabízí i celoroční ubytování a stravování a její okolí je ideální na turistiku, přechody přes sedla, horolezectví, skialpinismus, ale i na odpočinek a relax při Pěti spiske plesech, Malé, Nižné, Prostřední, Velké a Vrchní. V údolí přímo pod skopového rohy se nachází ještě mini Baranie pliesko a pod Malým Ledovým štítem cestou na Sedielko Modré pleso.

Přístup k chatě je možný ze Starého Smokovce přes Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu, nebo náročnější přístup ze severu, z Tatranské Javoriny Javorovou dolinou přes Sedielko případně ze Zbojnické chaty přes Příčné sedlo.Nejčastější otázky o atrakci Téryho chata

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3