Turistický region
Stredné Slovensko, Novohrad, Južné Slovensko, Banskobystrický kraj, Poiplie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Turecký most Poltár

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Poltár, Poltár
Oblíbené

Kamenný most v Poltári v městské části Zelené, na cestě přes řeku Ipeľ. Postaven byl zřejmě v období turecké nadvlády nad jižním Slovensku v 16. - 17. století a předpokládá se, že pro špatný stavebně technický stav byl rozebrán a materiál z něj opět použit na výstavbu nového mostu a to v roce 1886.

Silniční most je trojoblúkový, zděný z kamenných bloků a z lomového kamene. Jeho délka je 35 m a šířka 5 m, výška horního okraje nad hladinou řeky Ipeľ je 6 m. Vozovku na mostovce odvodňuje šest otvorů a oba střední pilíře mostu jsou vybaveny klínovými ledolomy, které jsou zajištěny betonovým zesílením v řečišti stejně jako obě mostní podpěry.

V současnosti je most ne zrovna v nejlepším technickém stavu, malta je místy ze spár vyplavena, po zdivu je rozetřená cementová malta a nejvíce jsou poškozené patky pilířů, které byly dodatečně obetonovávat. Připravuje proto projekt na jeho rekonstrukci, jehož cílem je zachování a obnova původních autentických detailů stavby, odstranění nevhodných úprav a jejich nahrazení vhodnějšími konstrukcemi, které jsou v souladu s charakterem původní stavby. Most je veden památkového úřadu SR jako nemovitá kulturní památka a t.č. slouží jako turistická pamětihodnost a jen pro pěší.Nejčastější otázky o atrakci Turecký most Poltár

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3