Turistický region
Vysoké Tatry, Nízke Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Útulna Andrejcová

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Poprad, Liptovská Teplička
Oblíbené

Nadmořská výška: 1410 m.n.m.

Známá srubová chata, útulna, na hlavním hřebeni Kráľovohoľská Nízkých Tater. Je to vybudován přístřešek pro všechny příchozích nadšence turismu. Chatka byla postavena v roce 1968 jako místo pro odpočinek, případně přístřešek před špatným počasím. Časem se zdomácněla iv turistické mapě a její přístřeší dodnes využilo již nespočet lidí. V období pastvy v útulně přebývali i pastýři a ta byla využívána jako salaš.

I přesto, že srub postupně chátral (útulna pod Andrejcová nebo i "na Andrejcová"), byl vyhledávaným a strategickým místem pro přechod hlavním hřebenem Nízkých Tater. Nejnovější na Kráľová Hoľu přibyla nová moderní horská chata, která leží v Předním (Nižním) sedle na jižních svazích, a útulna Andrejcová její jejím novým sousedem.

V roce 2014 - 2015 Slovenský svaz ochránců přírody a krajiny s Národním parkem Nízké Tatry získal v rámci grantového programu "obnovme Tatry" finance a srub zrekonstruoval. Útulna Andrejcová se postupně mění a s ní i okolí či služby. Je otevřena celoročně a víkendech je tu dokonce i chatař.Nejčastější otázky o atrakci Útulna Andrejcová

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3