Turistický region
Západné Slovensko, Považie, Strážovské vrchy, Trenčiansky kraj, Javorníky, Biele Karpaty
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Vodní nádrž Nosice - Přehrada Mládeže

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Púchov, Púchov
Oblíbené

Rozloha: 5,7 km²
Objem: 36 mil. m³

Vodní nádrž Nosice, nebo i Přehrada mládeže, je vodní nádrž na korytě řeky Váh před městem Púchov. Je nejstarší přehradou na řece Váh a byla postavena v letech 1949 - 1957 jako součást Vážské kaskády. Od roku 1957 je součástí nádrže i vodní elektrárna. Přehrada slouží k vyrovnávání průtoků Váhu, výrobu elektrické energie, ochranu před povodněmi, a jelikož je obklopená lesy a překrásnou přírodou, i jako odpočinková a rekreační zóna pro sportovce, rybáře, pro cykloturistiku i koupání. V jejím okolí se však nenachází žádné větší rekreační středisko a tak se využívá spíše jako místo letní rekreace s lokálním nebo regionální významem.

Největší hloubka nádrže je 18 m, průměrná hloubka 3 m, dno je štěrkovité a bahnité. Dnes kromě hospodářského využití má přehrada významné místo v celém ekosystému Váhu jako útočiště říčního ptactva, rostlin i živočichů a je lokalitou s bohatým výskytem ryb (kapři, štiky, candáty, cejny, nosále) a vodních ptáků.

Nedaleko nádrže se nacházejí také nejmladší slovenské lázně Nimnica, které byly právě postaveny na základě stavby Přehrady mládeže. Při jejím budování byl náhodně objeven i minerální pramen, jehož voda prokázala léčivé účinky.Nejčastější otázky o atrakci Vodní nádrž Nosice - Přehrada Mládeže

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3