Turistický region
Stredné Slovensko, Horehronie, Veľká Fatra, Banskobystrický kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Vodní žľab Rakytovo

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Dolný Harmanec
Oblíbené

Jedinečná kulturní památka na splavování stejného dřeva, vodní žlab, v údolí jíva při Dolním Harmanci. Vodní žlab z 19. století v celkové délce 2 450 m, který sloužil na přepravu dřeva z těžko dostupného terénu v údolí jíva, se za dlouhá léta značně poškodil a zůstal částečně znefunkčnění. Díky iniciativě města Banská Bystrica vznikl záměr opravy vodního žlabu. Při rekonstrukci se spotřebovalo 267 m3 dřevní suroviny, vyměnilo se 960 m půdního, 4 600 m bočiakov a renovováno se, tedy očistilo od naplavenin, závalů, od poškozených a zničených bočiakov, 1 490 m vodního žlabu.

Celá konstrukce vodního žlabu je ze dřeva, ze smrku a jedle, bez použití jiného materiálu, například železa či plastů. Rekonstrukce byla zrealizována v roce 2006 a obnoven vodní žlab byl veřejnosti slavnostně představen v rámci Lesnických dní 27.4.2007. Jelikož dnešní zhodnocování dřevní suroviny je výrazně odlišné od dob, kdy se vodní žlaby budovaly, slouží vodní žlab v údolí jíva jako památka dovednosti a vynalézavosti našich lesnických předků pro turistických návštěvníky Banské Bystrice a jejího okolí.

Východiskem túry k vodnímu žlabu jíva je většinou Dolný Harmanec nebo parkoviště Harmanecké jeskyně. Z obce Dolný Harmanec je to cca 30 min., Žlutě značený lesní stezka vede podél žlabu a je místy zamokření. Proto doporučujeme na túru vhodnou a kvalitní nepromokavou obuv.


Nejčastější otázky o atrakci Vodní žľab Rakytovo

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3