Vyšné Ružbachy 58
065 02 Vyšné Ružbachy
Turistický region
Východné Slovensko, Zamagurie, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura, Pieniny, Ľubovnianska vrchovina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pramene Vyšne Ružbachy

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Stará Ľubovňa, Vyšné Ružbachy
Oblíbené

Léčivá voda v známých slovenských lázních ve Vyšných Ružbachách patří do skupiny hydrouhličitanovo-síranových, vápenato-hořčíkových, uhličitých, hypotonických minerálních vod. Jejím zdrojem je devět pramenů, které chrlí 150 litrů vody za sekundu. Její teplota se pohybuje v rozmezí 19 ° C - 22,3 ° C. Přírodní léčivé minerální prameny jsou vhodné k léčení kardiovaskulárních, nervových onemocnění a onemocnění povolání. Lázně Vyšné Ružbachy se těší velké oblibě domácích, ale i zahraničních návštěvníků.

Hlavním pramenem lázní je pramen Izabela, který využívají lázně nejen ve vodoléčebných zařízeních, v balneoterapii, ale i na letním koupališti. Samotný vrt je hluboký 208 m, pramen produkuje 100 l / s a ​​nachází se v lázeňském areálu na okraji lesa.

Dalším zajímavým zdrojem léčivé vody je i pramen Kráter s termálním travertinovým jezírkem, které je největším travertinovým jezerem nejen a Slovensku, ale i v celé střední Evropě. Má víceméně kruhový tvar s průměrem přibližně 20 m, hloubka jezera je cca 3 m. Je lemováno obrubou, která ma výšku 1 m a šířku 2 m. Nachází se v severozápadní části obce a od roku 1967 je zařazen mezi chráněné přírodně útvary Slovenska.

Západně od lázeňského areálu při lesní cestičce se nachází pramen svěcenou I. Voda, která vytéká z kamenného zídky slouží jako pitný zdroj. Podobně se využívá i pramen Jozef se středně mineralizovanou, uhličitou vodou se zvýšeným obsahem vápníku, hořčíku, fluoru a s teplotou vody 19°C. V blízkosti léčebného domu Travertín se nacházejí dva minerální prameny, pramen Stavbař a pramen Ščenský, které jsou přímo uměleckým dílem, protože vytékají ze složitě postaveného dekorativního zídky a to tak, že jeden pramen z levého a druhy pramen z pravého žlabu umělecké pitné vázy. Pozornost poutají další travertinové krátery a to Kapličkový kráter, nazvaný podle kaple stojící na jeho okraji, a netradičním je i kráter Jáma smrti, z něhož dodnes uniká oxid uhličitý.


Nejčastější otázky o atrakci Pramene Vyšne Ružbachy

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3