Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kaštieľ Betliar

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Rožňava, Betliar
Oblíbené

Nejnavštěvovanější a nejkrásnější zámeček jihovýchodního Slovenska je situován v malebné vesnici Betliar. Je jediným zámečkem na Slovensku, který se po roce 1945 zachoval i se svým původním zařízením a sbírkami.

Skutečně honosné sídlo (celý komplex budov) vzniklo na místě menšího renesančního zámečku v letech 1881 - 1886 pro účely reprezentace majitele hraběte Emanuel I. Andrássyho. Ten zámeček využíval především jako lovecké sídlo a jako muzeum pro své bohaté sbírky. Koncem 19. st., V letech 1880 - 1886, došlo k jedné z nejrozsáhlejších přestaveb zámku. Na západní straně byla vybudována mohutná čtyřpodlažní přístavba, centrální schodiště, na obou severních nárožích objektu přibyly třípodlažní věže a celá jižní část byla rozšířena na třípodlažní. V 1. patře zámečku vznikla nová dvorana a vznikla i definitivní dispozice 2. patra. Později, Emanuele syn hrabě Gejza I., zámeček začátkem 20. st. zmodernizoval (asi v roce 1905) a z zámečku se stalo skutečně luxusní rezidence s ektrickým osvětlením, ústředním topením, 16 koupelnami, krásnou knihovnou a četnými pohodlnými apartmány, v nichž kromě jeho rodiny bývala i společenská elita, podílející se na proslulých Betliarska lovu. Hraběcího rod Andrássyovců, který patřil mezi nejvýznamnější aristokratů v Evropě v 19. st., Vládl v kostele dlouhých čtyři sta let.

Zámeček obklopuje nádherný anglický park se vzácnými dřevinami, romantickými stavbami a divokou zvěří. Vznikl koncem 18. století a patří mezi nejvýznamnější historické zahrady světa. V parku je mnoho zajímavých zákoutí a staveb a jednou z nich je i fontána se sochou Psyché od francouzského sochaře (kovolejára) Ferdinanda Barbedienne, která byla zrestaurována v roce 2015. V roce 1978 byl park dokonce zařazen do seznamu světových historických zahrad světa.

Nacházejí se zde bohaté sbírky uměleckých předmětů, knih, maleb i vzácného dobového nábytku a svědčí o vkusu a přepychu někdejších pánů. Andrássyovců byli velcí cestovatelé, milovníci umění a starožitností a jejich "úlovky" můžeme obdivovat dodnes. Největším bohatstvím zámečku je však nádherná knihovna, která se pyšní více než 15 000 svazky knih a také dvě egyptské mumie, které si Andrássyovců přivezli ze svých exotických cest.

Zámeček Betliar je otevřen pro širokou veřejnost v měsících květen - září denně kromě pondělí (v letních měsících červenec - srpen je zámeček zpřístupněn iv pondělí). V měsících listopad - březen, duben a říjen denně kromě pondělí. Přístup k zámku je přímo z obce z Kaštielnej ulice u penzionu Barónka nebo ze Šafárikova ulice a stále rovně až ke bráně zámečku.Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ Betliar

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3