Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras, Volovské vrchy

Kaštieľ Betliar

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Rožňava, Betliar

Nejnavštěvovanější a nejkrásnější zámeček jihovýchodního Slovenska je situován v malebné vesnici Betliar. Je jediným zámečkem na Slovensku, který se po roce 1945 zachoval i se svým původním zařízením a sbírkami.

Skutečně honosné sídlo (celý komplex budov) vzniklo na místě menšího renesančního zámečku v letech 1881 - 1886 pro účely reprezentace majitele hraběte Emanuel I. Andrássyho. Ten zámeček využíval především jako lovecké sídlo a jako muzeum pro své bohaté sbírky. Koncem 19. st., V letech 1880 - 1886, došlo k jedné z nejrozsáhlejších přestaveb zámku. Na západní straně byla vybudována mohutná čtyřpodlažní přístavba, centrální schodiště, na obou severních nárožích objektu přibyly třípodlažní věže a celá jižní část byla rozšířena na třípodlažní. V 1. patře zámečku vznikla nová dvorana a vznikla i definitivní dispozice 2. patra. Později, Emanuele syn hrabě Gejza I., zámeček začátkem 20. st. zmodernizoval (asi v roce 1905) a z zámečku se stalo skutečně luxusní rezidence s ektrickým osvětlením, ústředním topením, 16 koupelnami, krásnou knihovnou a četnými pohodlnými apartmány, v nichž kromě jeho rodiny bývala i společenská elita, podílející se na proslulých Betliarska lovu. Hraběcího rod Andrássyovců, který patřil mezi nejvýznamnější aristokratů v Evropě v 19. st., Vládl v kostele dlouhých čtyři sta let.

Zámeček obklopuje nádherný anglický park se vzácnými dřevinami, romantickými stavbami a divokou zvěří. Vznikl koncem 18. století a patří mezi nejvýznamnější historické zahrady světa. V parku je mnoho zajímavých zákoutí a staveb a jednou z nich je i fontána se sochou Psyché od francouzského sochaře (kovolejára) Ferdinanda Barbedienne, která byla zrestaurována v roce 2015. V roce 1978 byl park dokonce zařazen do seznamu světových historických zahrad světa.

Nacházejí se zde bohaté sbírky uměleckých předmětů, knih, maleb i vzácného dobového nábytku a svědčí o vkusu a přepychu někdejších pánů. Andrássyovců byli velcí cestovatelé, milovníci umění a starožitností a jejich "úlovky" můžeme obdivovat dodnes. Největším bohatstvím zámečku je však nádherná knihovna, která se pyšní více než 15 000 svazky knih a také dvě egyptské mumie, které si Andrássyovců přivezli ze svých exotických cest.

Zámeček Betliar je otevřen pro širokou veřejnost v měsících květen - září denně kromě pondělí (v letních měsících červenec - srpen je zámeček zpřístupněn iv pondělí). V měsících listopad - březen, duben a říjen denně kromě pondělí. Přístup k zámku je přímo z obce z Kaštielnej ulice u penzionu Barónka nebo ze Šafárikova ulice a stále rovně až ke bráně zámečku.Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ Betliar

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3