Turistický region
Stredné Slovensko, Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Pohronie, Kremnické vrchy, Javorie
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Zámeček Vodní hrad Hronsek

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Hronsek
Oblíbené

Goticko-renesanční zámek z roku 1576, Vodní hrad, v obci Hronsek, cca10 km od města Banská Bystrica. Je nejstarší stavbou obce. Původně patřil Géczyovcom, později ho vlastnili šlechtické rody Soosovci de Poltár, Battikovci z Vlkanové, Schmideghovci, Róthovci z Kráľovy a rod Telekyovcov. V roce 1978 po opuštění posledního vlastníky přešel hrad do vlastnictví památkového úřadu. Stavba začala postupně chátrat.

Původní vodní hrad měl kvůli tureckým nájezdům vybudováno opevnění tvořené obranným zdí se čtyřmi věžemi a vodním příkopem, přes kterou se procházelo padacím mostem. Sklepa zámečku súžili jako vězení, později za dob Rákocziho povstání, na ražení mincí (1704). Poslední majitelé prostory sklepů používali na uskladňování potravin, které i přes výskytu vody v příkopu (při povodni), nenasiakli vodou a byly suché. Od roku 1690 až do doby postavení dřevěného artikulární kostela, sloužil hrad i na provádění evangelických služeb božích, které zde vykonával první farář Ján Simonides (1690 - 1695), martyr, galejník.

V současnosti je Vodní hrad v soukromém vlastnictví a pro veřejnost je zavřený. Noví majitelé, kteří hrad koupili od památkového úřadu jako ruinu, ho opravují. Zrekonstruovaný hrad je dominantou obce. Při návštěvě obce Hronsek doporučujeme navštívit i dřevěný kostelík, v němž se oženil Andrej Sládkovič se svou Marinou, a který je zapsán v seznamu památek UNESCO, a také barokní zámeček.Nejčastější otázky o atrakci Zámeček Vodní hrad Hronsek

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3