Vysoké Tatry: zajímavosti, atrakce a tipy na výlety
Peter Sorger 15. 05. 2024Vysoké Tatry lákají turisty z celého Slovenska, ale i okolních zemí, díky širokým možnostem trávení volného času, a to v každém ročním období. V zimě vítají návštěvníky zasněžené sjezdovky, na jaře, v létě a na podzim velkolepé štíty hor. Ve Vysokých Tatrách je ovšem i mimo přírodu mnoho atrakcí a zajímavosti.
Poradíme vám 15 míst, která se vyplatí vidět.
Lomnický štít
Dopravte se s rodinou na nejvyšší štít Vysokých Tater. Na Lomnickém štítu váš čekají unikátní výhledy nebo kavárna. Lanovka jezdí několikrát denně. Jízdenka doporučujeme koupit předem. Nejen proto, že o Lomnický štít je velký zájem, ale také proto, že včasná koupě lístku je výhodnější.
Tricklandia ve Starém Smokovci
V domě optických iluzí se zabaví jak děti, tak dospělí. Umělecké instalace v Tricklandii působí jakoby skutečně existovaly, ale ve skutečnosti jde jen o dvourozměrné kresby. Na prohlídku si vyčleňte přibližně 45 až 60 minut. Nezapomeňte si předem vytvořit rezervaci a vzít s sebou i fotoaparát.
Chata pod Rysmi
Chata pod Rysy leží v nadmořské výšce 2250 m nm. m. Návštěvníci ji znají také díky unikátní kadibudce, která má prosklenou přední stranu a tak se každému při použití naskytne panoramatický výhled na Vysoké Tatry. Na Rysy vede poměrně náročný, ale oblíbený výstup ze Štrbského Plesa, na který si vyčleňte přibližně 8 hodin.
Chodník korunami stromů
Udělejte si jedinečný výlet do Bachledovy doliny. Výhled z 32 metrů vysoké věže a nezapomenutelná procházka v korunách stromů si vás jistě získá. Kolem vyhlídkové věže se točí 67 metrů dlouhý tobogán, kterým si mimo zimu můžete zkrátit cestu dolů a zároveň zažít pořádný adrenalin.
Bobová dráha
Nezapomenutelný adrenalinový zážitek vám poskytne bobová dráha Tatrabob v Tatranské Lomnici. Nachází na Sluneční louce pod Grand hotelem Praha, nedaleko Muzea Tatranského národního parku. Užijí si ji děti i dospělí, je však třeba myslet na to, že bob mohou samostatně řídit jen děti starší 10 let.
Muzeum TANAP-u
S charakterem tatranské přírody, její ochranou a dějinami se můžete seznámit v Muzeu Tatranského národního parku v Tatranské Lomnici. Patří k nejnavštěvovanějším muzeím tohoto druhu na Slovensku. V případě skupinové návštěvy si kromě prohlídky můžete prohlédnout filmy o Tatrách. Děti většinou nejvíce zaujmou vycpaná tatranská zvířata.
Ski Muzeum Tatranská Lomnice
Přemýšleli jste někdy, jak v minulosti vypadaly lyže nebo sáně? V tom případě určitě navštivte muzeum zimních sportů v Tatranské Lomnici. Největším lákadlem pro návštěvníky jsou více než tři metry dlouhé lyže z roku 1885 a expozice starých bobů. Ski muzeum je otevřeno celoročně, v létě má dokonce prodloužené otevírací hodiny.
Štrbské Pleso
Štrbské Pleso je klasikou Vysokých Tater. Můžete se sem odvézt ozubnicovým vlakem. Zubačkou, čímž si ušetříte čas i peníze za parkování. V takových vlacích není vlakvedoucí, lístek si musíte označit sami, jako v MHD. Kolem Štrbského plesa si můžete udělat nenáročnou procházku, kterou bez problémů zvládnou děti i starší lidé. Štrbské Pleso je navíc výchozím bodem lanovky na Solisko. Pokud máte více času, určitě si půjčte člun. Naskytne se vám unikátní pohled na Tatry a chvilku relaxu vám navodí klidná hladina plesa.
Vodopád Skok
Po asi jeden a půl hodinové túře ze Štrbského Plesa po žluté turistické značce, se dostanete k vodopádu Skok. Vodopád, který teče z výšky 25 m, je přístupný celoročně. Vede k němu nenáročná cesta, kterou zvládnou i děti a starší lidé. Během cesty Mlýnickou dolinou se vám naskytnou nádherné výhledy. Zpět se můžete vrátit stejnou trasou nebo pokračovat po žluté značce přes vodopád pomocí řetězů až k Bystré lávce a přes ni až do Furkotské doliny. To je ovšem již náročnější túra na celý den.
Koprovský štít
Výchozím bodem túry na Koprovský štít je Štrbské Pleso, odtud se turistickou stezkou dostanete na Popradské pleso a dále na Hincovo pleso. Na Kôprovský štít vede červená značka turistického chodníku. Celodenní túra určitě stojí za to. Výhledy z Kôprovského štítu jsou nádherné. Z výšky 2 367 metrů se vám naskytne krásný výhled na hřebeny Vysokých Tater i doliny. Mimo jiné uvidíte také polskou část Tater.
Hřebínek
Na Hrebienok se můžete pohodlně dopravit pozemní lanovkou ze Starého Smokovce. Do výšky 1 272 m.n.m. se dostanete již za 7 minut, během kterých můžete zažít to, co anglická královna Alžběta při návštěvě Vysokých Tater. Hrebienok je turistickým střediskem výstupů do Velké a Malé Studené doliny nebo na Slavkovský štít. V zimě i během léta zde můžete zažít netradiční jízdu na speciálních nafukovacích kolech. Na Hrebienku také naleznete unikátní Tatranský Dóm.
Túra na Zelené pleso
Túra na Zelené pleso s dětmi i se staršími - malebné Zelené pleso se nachází ve východní části Vysokých Tater. Jednoznačně patří mezi nejkrásnější tatranská plesa. Túra na Zelené pleso z Bílé vody po žluté turistické značce je zvládnutelná za 6 až 7 hodin is návratem. Z autobusové zastávky Bílé vody je relativně nenáročné stoupání v lese, asi po 2 hodinkách přejedete přes kosodřevinu a naskytnou se vám nádherné výhledy na tatranské štíty. Pak už jen kousek cesty au severního břehu plesa najdete horskou Chatu u Zeleného Plesa. Ta nabízí turistům občerstvení, ale také ubytování. Trasa na Zelené pleso je méně náročná, takže ji zvládnou i ti nejmenší.
Botanická zahrada
Nejlépe položenou botanickou zahradu najdete právě ve Vysokých Tatrách, konkrétně v Tatranské Lomnici. Můžete zde shlédnout až 330 druhů tatranských rostlin. Některé si dokonce můžete pořídit v podobě sazenic nebo semen a mít díky tomu i doma kousek Vysokých Tater. Botanická zahrada je otevřena přibližně od května do poloviny září. Při plánování výletu si pro jistotu ověřte otevírací dobu na webu.
AquaCity Poprad
Po turistice nebo lyžování si můžete dopřát odpočinek v popradském aquaparku. Čekají zde na vás masáže, wellness, vnitřní i venkovní bazény, posilovna, laserová show a podobně. Na své si přijdou příznivci adrenalinu, kteří určitě nevynechají tobogány či jiné zábavné atrakce.
Belianská jeskyně
Belianská jeskyně je jediná zpřístupněná jeskyně ve Vysokých Tatrách. Veřejnosti je zpřístupněna již od roku 1882. Prohlídkový okruh má délku 1370 metrů a trvá přibližně 70 minut. Uvidíte v ní krásné sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jezírka a mnoho dalšího. Belianskou jeskyni se rozhodně vyplatí navštívit.