Zajímavosti na Malé Fatře
V národním parku Malá Fatra av jeho okolí se nachází velké množství kulturních a historických památek. Některé z nich vybíráme.
Hrad Strečno
Zřícenina hradu Strečno dominuje nad tokem váhu jako symbol feudální moci na středním Pováží. I když je již tři století ruinou, jeho zachovalá architektura je dokladem vývoje středověké pevnosti od období gotiky po období baroka. Výsledky historicko-architektonického výzkumu se staly východiskem pro jeho částečnou rekonstrukci. Úplně se zrekonstruovala hlavní brána, hlavní věž, jižní palác, severní palác a kaple.
Otevírací hodiny:
1.listopad-11.apríl: zavřeno
(otevřen pouze pro předem ohlášené návštěvy (min 20 osob), během pracovního týdne od pondělí - pátek 7,00 - 15,00 hod.)
12.apríl - 30.červen: po-Ne 9.00 - 17.00 (poslední vstup o 16.00)
1. červencem - 31.srpen: po-Ne 9.00 - 18.00 (poslední vstup v 17.00)
1. - 30.september: po-Ne 9.00 - 17.00 (poslední vstup v 16.00 )
1. - 31.október: Po-Ne 9.00 - 16.00 (poslední vstup v 15.00).
Muzeum slovenské dědiny Martin
V této největší expozici v přírodě na Slovensku je soustředěno téměř 100 objektů lidového stavitelství ze severozápadního Slovenska. V současnosti je zpřístupnit region Orava s cennými doklady lidové stavební kultury, které spolu s úpravou dvorů, zahrádkami, polnosti i vybavením interiérů představují způsob života a bydlení obyvatel tohoto regionu v minulosti. Zájmu se těší i novější zpřístupněné objekty v regionu Turiec - Filagória ze Slovenského Pravna, dřevěný kostel z Rudna a obytná usedlost z Nolčovo, jakož i objekt Bačova z Papradno a jednotriednej školy z Petrovic v regionu Kysuce Podjavorník. Během sezóny se prováděna programy národopisného roku, ve kterých se představují lidoví výrobci, umělci, řemeslníci s ukázkami tradiční lidové výroby a folklórní skupiny s ukázkami zvykoslovia a folklóru.
Otevírací hodiny:
1.květen - 30.červen Ut-Ne 9.00 - 18.00
1. červencem - 31.srpen Ut-Ne 9.00 - 18.00
1.září - 31.október Ut-Ne 9.00 - 17.00
1.listopad - 30.apríl Ut -Pi, Ne 10.00 - 14.00
Slovenský Betlehem - Rajecká Lesná
Monumentální řezbářské dílo Slovenský Betlém najdete v obci Rajecká Lesná.
Ve středu obce, hned vedle kostela, byl postaven Dům Božího narození. Budovu projektoval ing. Stanislav Machovčák ze Stašková. Stavební práce se realizovaly díky pomoci obyvatel celé obce, ale i okolí. V listopadu 1995 byl v tomto domě otevřený pro veřejnost Slovenský Betlém.
Je to obdivuhodné dílo mistra Jozefa Pekara z Rajeckých Teplic, které nezobrazuje jen Kristovo narození, ale i dějiny slovenského národa. Myšlenkou Jozefa Pekara bylo včlenit do biblického prostředí obrazy ze života slovenského lidu. Scéna Božího narození se nachází uprostřed díla a je začleněna do obce Rajecká Lesná. Kolem ní jsou zastoupeny všechny slovenské regiony svými nejznámějšími místy a památkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitře, Trnavě, Spišské Kapitule, Olomouci a jiné. V pozadí se tyčí Kriváň, jeden z tatranských štítů, který je symbolem české země.
Dílo zobrazuje práce a řemesla, kterými se kdysi slovenský lid zabýval, jeho národní kroje, zvyky a způsob života. Postavy se pohybují, pracují, baví. Slovenský Betlém je učebnicí dějepisu i zeměpisu, zrcadlem umu a umění řezbářských tradic v Rajci. Dýchá z něj optimismus, radost z práce i ze života, všední i sváteční den prostého člověka. Dílo je dlouhé 8,5 m, široké 2,5 ma vysoké 3 m. Spolu je zde rozmístěno asi 300 postav, z nichž polovina i pohybuje.
Otevírací doba:
denně od 9.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hod.
Splavování Váhu na vorech
Plavby se provádějí na úseku Bariérová - Strečno na vorech s typovým označením Strečno. Stále větší zájem klientely z celého světa jejich spokojenost, jen příznivé ohlasy a profesionální zvládnutí celého spektra služeb v rámci této neobvyklé nabídky s typickými slovenskými prvky, jsou předpokladem, že i Vy navštívíte tuto atrakci. Začátek plavby na vorech (Start) je na Pltisku Bariérová. Parkoviště pro autobusy u Pltisku se nachází na hlavní silnici č. 18 / E50, 7 km od Strečna - směr Martin, vlevo (nad druhým železničním tunelem) Ve směru od Martina se Pltisko nachází 1,7 km od hranice martinského a žilinského okresu, vpravo.
Bližší informace a objednávky: http://plte.strecno.sk/