Zajímavosti na Oravě

Plavba na vorech po řece Orava

Plte na OraveV případě pokud navštívíte region Orava, určitě si nenechte ujít vyhlídkovou plavbu dřevěnou voru po řece Orava pod skalní bralo Oravského hradu. Při plavbě se vám naskytnou jedinečné pohledy na Oravský hrad a nádhernou oravská přírodu. Vyhlídková plavba začíná v obci Horná Lehota a končí v obci Oravský Podzámok, přičemž trvá přibližně 1 hodinu.

Provoz:
červenec, srpen: denně od 9:00 do 17:00 hod.
květen až říjen: formou objednávek

Bližší informace a objednávky plaveb:
Web stránka: www.plte-orava.sk
Tel .: 0905 358 182

Muzeum oravské vesnice - skanzen Zuberec

Skanzen ZuberecMalebný skanzen se rozkládá kolem břehů Studeného potoka, vsazen uprostřed nádherné scenérie vytvořené masivy pohoří západních Tater. Muzeum představuje seskupení charakteristických lidových staveb z jednotlivých oravských regionů na ploše cca 20 ha. Zastoupena je jihozápadní oblast dolní Oravy, střední a horní Orava, severovýchodní Tatranská-goralská oblast a severozápadní Beskydská oblast. Každoročně se zde pořádá mezinárodní festival Podroháčske folklórní slavnosti.

Muzeum oravské vesnice sestává z pěti architektonických celků:

- bohatší část dolní Oravy představuje dolnooravský náves s honosnejšími stavbami umístěnými na volnějším prostranství
- domy a hospodářské stavby na Zamagurské ulici představují charakteristickou strukturu původní oravské vesnice sestávající z bohatých a středních rolníků
- goralské lazy zastupují nejchudší část Oravy ležící na jihovýchodních svazích Oravských Beskyd
- mlýnice, která se nachází u potoka soustřeďuje vodní mlýn, pilu a valcha na úpravu sukna se společným vodním náhonem
- nad celým areálem se nachází hřbitov a pozdně dřevěný kostel sv. Alžběty ze Zábrež z 15. století


Otevírací hodiny:
Muzeum je přístupné celoročně.
Červenec, srpen od 8.00 do 18.00 hod. denně
Červen, září od 8.00 do 17.00 hod. denně
V ostatních měsících od 8.00 do 15.30 hod.
Denně kromě pondělí.

Socha Ježíše Krista v obci Klin

Socha Ježiša KristaV obci Klin nedaleko Oravské přehrady se nachází kopie slavné brazilské sochy Ježíše Krista v Rio de Janeiru.
Monument se tyčí na kopci Grapa v nadmořské výšce 686 metrů. Výška sochy je devět a půl metru, rozpětí rukou mě sedm metrů a váží 23 tun.
Bližší informace: Socha Ježíše Krista v obci Klin
 

Oravská lesní železnice

Oravská lesná železnička kdysi vozila dřevo. Dnes vozí po kopcích av malebné přírodě turistů. Oravská lesní železnice je dlouhá 3,5 kilometru a překonává převýšení 120 metrů. Od prosince 2009 poprvé převáží návštěvníky i během zimní sezóny, a to každý den od 9.30 do 15.30 hod.
Bližší informace: www.oravamuzeum.sk

Hviezdoslavova hájovňa - Oravská Polhora

Hviezdoslavova hájovňaHviezdoslavova hájovňaOrava je rodištěm velikána české literatury Pavla Országha Hviezdoslava. Při jeho působení na Horní Oravě vzniklo dílo o konfliktu dvou světů: chalup a zámků, pravdy, chudoby a nepravosti pánů - Lyrickoepická skladba Hájnikova žena. Expozice Hviezdoslavova hájovňa, která se nachází v nádherném přírodním prostředí, představuje tuto jeho největší a nejznámější práci. Expozice je rozdělena do čtyř částí. První představuje životní a pracovní prostředí hájnickém rodiny. Snahou tvůrců bylo vytvořit atmosféru tehdejšího bydlení v oravských hájovny. V druhé části se znázorňuje v časovém sledu zrod a postupná realizace myšlenky napsat tuto první lyricko-epickou skladbu. V hájovně, kterou PO Hiezdoslav navštěvoval, se narodil prozaik Milo Urban, kterému je věnována výstava v sousedním objektu.

Otevírací doba:
15 duben až 31 říjen: úterý-sobota 9: 00- 16:30, neděle 10:30 - 18:00
pondělí: zavřeno
1. listopad až 14 duben: jen ohlášené návštěvy

Bližší informace:
Web stránka: www.oravamuzeum .cz
 

Muzeum šlechtických kočárů a saní - Oravský Podzámok

Múzeum kočiarovMuzeum šlechtických kočárů a saní je jedinečnou a nejrozsáhlejší sbírkou kočárů a saní na Slovensku. Muzeum začalo psát svou historii 1. května 2008. Sbírka je dlouhodobým procesem sběratelství a precizní renovace. Nachází se v obci Oravský Podzámok, přímo pod Oravským hradem. V našem muzeu můžete shlédnout 21 exkluzivních exponátů v původním, ale hlavně renovovaném stavu. Precizní kvalita našich exponátů Vás nadchne a Vy se necháte unášet kouzlem minulého století, kdy se po našich silnicích proháněla luxusní Landauer a Landaulety, elegantní Mylord pro pány a Viktorie pro dámy. Nechybí diskrétní městské Coupé, lovecké kočáry a samozřejmě ani pohodlné saně na zasněžené zimy. Vstupte do minulosti a unášajte se fantazií a představami. U nás platí pravidlo jednou vidět je více než sto krát slyšet. Celá expozice je doplněna zajímavými doprovodnými texty.

Bližší informace:
Web stránka: www.muzeumkociarov.sk
 

Termální koupaliště Meander Park thermal - Oravice

Meander Park thermal leží na území regionu Oravy - Západné Tatry, téměř na hranici s Polskou republikou, jen několik km od Zakopaného. Z hloubky 1611 m vyvěrá přírodní termální voda s blahodárným účinkem s teplotou 58 ° C, která se vlévá do všech bazénů v areálu Meander Park thermal o ploše 1545 m2. Termální voda je vysoce mineralizovaná sodno - vápenato - hořečnato - siřičitá s vysokým obsahem železa. Bazény jsou v provozu 12 měsíců v roce.

Bližší informace:
Web stránka: www.meanderpark.com