Badínsky prales
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Banská Bystrica, Badín
Národní přírodní rezervace v katastrálním území obce Badín v Banskobystrickém kraji, v Kremnických vrzích. Badínský prales s rozlohou 30,03 ha je jedním z nejstarších chráněných území Slovenska. Nachází se zde až 16 lesních typů, vegetace má charakter původního smíšeného lesa, ale najdou se zde i bohatě zastoupeny druhy podhorského a horského stupně. V ochranném pásmu převažují hospodářské lesy, zbytek jsou lesy zvláštního určení (původní ochranné pásmo). Na lesních stanovištích bylo zjištěno 140 druhů cévnatých rostlin, z toho 34 dřevin a 106 bylin.
K přírodním vzácnostem Badínský prales dozajista patří vzácná bílá jedle s obvodem kmene 550 cm a s výškou 46 m a některé stromy zde rostou už více než 300 let. Zvláštní skupinu v pralese tvoří houby žijící na rozkládajících se kmenech stromů, které jsou nepostradatelné organismy v lesním ekosystému, protože se podílejí na přeměně mrtvé dřevní hmoty na takové látky, které pak slouží jako zdroj energie pro další organismy. Z rostlin dominují zejména měsíčnice vytrvalá, bažanka vytrvalá, kakost smrdutý, svízel vonná, hluchavník žlutý, ostružina srstnatá a další vzácné byliny, ze živočichů zde má bohaté zastoupení hmyz a brouci, dále hnízdící ptáci jako strakapoud bělohřbetý, lejsek červenohrdlý ai, az savců přebývá rejsek horský, medvěd hnědý, ale i rys ostrovid a několik druhů netopýrů.
Prozatím je vstup do Budatínskeho pralesa pro veřejnost uzavřen. Prohlídka pralesa je možná pouze jako exkurze s odborným dozorem a Badínský prales je jedním z kandidátů na zápis na seznam Světového přírodního dědictví UNESCO. V okolí pralesa je přístupný veřejnosti naučná stezka, který je příjemnou procházkou až k místnímu vodopádu. Pohyb mimo naučného chodníku v 5. stupni ochrany a považuje se za přestupek, který může být pokutován.