Bazilika Navštívení Panny Marie na Mariánske hoře
Nejstarší navštěvované poutní místo východního Slovenska se nachází v Levoči na Mariánské hoře. V roce 2005 se bazilika na Mariánské hoře začlenila mezi světové poutní místa a patří do seznamu Evropského sdružení mariánských poutních míst. Na tomto místě byla původně v roce 1247 postavena kaple, která byla výrazem díků Spišiak za jejich záchranu během tatarského vpádu v letech 1241 - 1242. Každoročně se zde potom konaly děkovné procesí i spolu s obyvateli sousedních obcí a takto vznikla první poutní tradice. Kapli dal farář Servác v roce 1470 přestavět na gotický kostel, který později zbourali a základní kámen nového kostela položil farář Martin Engelbert 13. května 1766. Kostel byl postaven v témže roce. Ten se tak postupně několikrát přestavoval, zvětšoval a rekonstruoval až do dnešní podoby, která byla postavena v letech 1906 - 1922. 26. ledna 1984 papež Jan Pavel II. povýšil kostel na menší baziliku, která byla v roce 1995 jedním z jeho cílů návštěvy na Slovensku. Bazilika dostala i výsady, čili privilegia a při návštěvě baziliky mohou věřící za obvyklých podmínek získat úplné odpustky v určité dny v roce.
Mariánskou horu v Levoči navštíví každoročně v první červencovou neděli tisíce poutníků, aby zde načerpali duchovní sílu. Největší pouť byla za přítomnosti papeže Jana Pavla II. 3. července 1995, kdy se spolu s ním kolem Matky Boží zúčastnilo přes 650.000 poutníků.
K bazilice se lze dostat pěšky, autem nebo kyvadlovou dopravu. Z centra Levoče je to k bazilice na Mariánské hoře přibližně 6 km. Vstup do baziliky je bezplatný, bohoslužby se během zimních měsících nekonají.