Turistický region
Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Branisko, Levočské vrchy, Levočská dolina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Bazilika Navštívení Panny Marie na Mariánske hoře

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Levoča, Levoča
Oblíbené

Nejstarší navštěvované poutní místo východního Slovenska se nachází v Levoči na Mariánské hoře. V roce 2005 se bazilika na Mariánské hoře začlenila mezi světové poutní místa a patří do seznamu Evropského sdružení mariánských poutních míst. Na tomto místě byla původně v roce 1247 postavena kaple, která byla výrazem díků Spišiak za jejich záchranu během tatarského vpádu v letech 1241 - 1242. Každoročně se zde potom konaly děkovné procesí i spolu s obyvateli sousedních obcí a takto vznikla první poutní tradice. Kapli dal farář Servác v roce 1470 přestavět na gotický kostel, který později zbourali a základní kámen nového kostela položil farář Martin Engelbert 13. května 1766. Kostel byl postaven v témže roce. Ten se tak postupně několikrát přestavoval, zvětšoval a rekonstruoval až do dnešní podoby, která byla postavena v letech 1906 - 1922. 26. ledna 1984 papež Jan Pavel II. povýšil kostel na menší baziliku, která byla v roce 1995 jedním z jeho cílů návštěvy na Slovensku. Bazilika dostala i výsady, čili privilegia a při návštěvě baziliky mohou věřící za obvyklých podmínek získat úplné odpustky v určité dny v roce.

Mariánskou horu v Levoči navštíví každoročně v první červencovou neděli tisíce poutníků, aby zde načerpali duchovní sílu. Největší pouť byla za přítomnosti papeže Jana Pavla II. 3. července 1995, kdy se spolu s ním kolem Matky Boží zúčastnilo přes 650.000 poutníků.

K bazilice se lze dostat pěšky, autem nebo kyvadlovou dopravu. Z centra Levoče je to k bazilice na Mariánské hoře přibližně 6 km. Vstup do baziliky je bezplatný, bohoslužby se během zimních měsících nekonají.Nejčastější otázky o atrakci Bazilika Navštívení Panny Marie na Mariánske hoře

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3