Turistický region
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Dřevěný artikulární kostel Kežmarok

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Kežmarok
Oblíbené

Evangelický kostel sv. Trojice v Kežmarku je jednou z nejzachovalejších, Slovenská dřevěných sakrálních staveb. Patří mezi nejkrásnější a nejstarší památky v Kežmarku a nachází se na předměstí, za městskými hradbami. Stavba kostela začala v roce 1687 a v roce 1717 byl za tři měsíce postavený do současné podoby. Stavitelem byl Juraj Müttermann z Popradu, jako malíř uvádí Levočan Gottlieb Kramer, organ sestrojil Vavřinec Čajkovský z Levoče a dokompletizoval ho Martin Korabinského ze Spišské Nové Vsi. Všechny dřevořezbářskou práce dělal Kežmarčan Ján Lerch. Prototypem kostela byl srubový kostel s půdorysem rovnoramenného řeckého kříže v Amsterdamu na Noorder Kerk.

Kostel, unikátní dřevěná stavba z tisu a modřínu, byl postaven bez použití kovu, při stavbě se zásadně používali pouze dřevěné hřeby a také základy byly ze dřeva. Při poslední rekonstrukci se dřevěné základy nahradili cihlami. Jedinou kamennou částí kostela je sakristie, ke které byl dřevěný kostel přistaven. Barokní interiér kostela je jedním z nejkrásnějších z dalších pěti kostelů podobného druhu. Mohutná malovaná klenba se opírá o čtyři točité sloupy a obvodové zdi. Mezi cenné památky kostela patří kostelní varhany s dřevěnými píšťalami, obraz sv. Trojice nad oltářem a stropní malba.

V roce 2008 byl s dalšími 7 dřevěnými kostely Karpatského oblouku zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO. Po generální opravě v letech 1991 - 1996 se stal kostel opět bohoslužebným stánkem kežmarský ev. a.v. církve.Nejčastější otázky o atrakci Dřevěný artikulární kostel Kežmarok

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3