Turistický region
Liptov, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Malinô Brdo
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hrad Likava

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Likavka
Oblíbené

Zřícenina hradu se nachází nad obcí Likavka, okres Ružomberok. Strážní hrad dal pravděpodobně postavit magistr Donč kolem roku 1335 za účelem ochrany obchodní cesty z Liptova na Oravu (průchodu přes řeku Váh), která pokračovala až do Polska. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1341. Byl královským majetkem a v letech 1410 až 1415 provedla na hradě královská stavební huť mnohé úpravy. V roce 1430 se hradu zmocnili husitské vojska, které opustily hrad v roce 1434.

Později se stali majiteli hradu Hunyadyovci, kteří ho obnovili a rozšířili hrad o západní bránu. Významnými držiteli hradu byli král Zikmund Luxemburský a jeho manželka Barbora, Mikuláš a Jan z Gorjan, Ján Hunyady, Pongrác z Mikuláše a Peter Komorovský, Jan Korvín, Štefan a Jan Zápolští, Ľudovít Pekry, Ján Kružič, Illésházyovci, Štefan I. a II. Thököly. Během Rákocziho povstání byl hrad v roce 1707, na příkaz knížete Františka II. Rákocziho, zbořen a od té doby se stav hradu stále zhoršoval. Od roku 1980 probíhal na hradě archeologický výzkum a došlo i k jeho konzervaci. Po rekonstrukčních pracích v roce 2014 byla veřejnosti zpřístupněna Hunyadyho věž, v níž je umístěna expozice dějin hradu (obrazové a hmotné exponáty).

Likava patří k největším hradním stavbám na území středního Slovenska a mohutností a výškou palácového komplexu horního hradu se řadí mezi největší hrady na Slovensku. Přístup k hradu je z obce Likavka po červené turistické značce a je mírně náročný.Nejčastější otázky o atrakci Hrad Likava

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3