Turistický region
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Oravské Beskydy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Hviezdoslavova horáreň, Hájovňa pod Babou horou

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Námestovo, Oravská Polhora
Oblíbené

Idylické místo pod majestátní oravskou Babou horou je spojeno s osobami dvou významných představitelů české literatury. Se slovenskými básníkem, dramatikem a spisovatelem 80. letech 19. století Pavlem Országh Hviezdoslav a významným představitelem české literatury z počátku 20. století Milem Urbanem, pro kterého byla hájovňa rodištěm a zároveň inspirací pro jeho literární dílo.

V areálu hájovny v Rovne se nacházejí dvě literární expozice Oravského muzea věnované právě těmto dvěma významným osobnostem slovenské literatury. Tou první je literární expozice věnovaná nejznámějšímu dílu Pavla Országha Hviezdoslava, Hájnikova žena, a představuje prostředí, ve kterém básník tvořil a čerpal náměty, a také samotné dílo Hájnikova žena od jeho vzniku, prvního vydání tiskem až po další všechny jeho dosavadní vydání. Druhá literární expozice je věnována Milovi Urbanovi, jednomu z nejvýznamnějších reprezentantů moderní slovenské literatury. Spisovatel se totiž v hájovně, která byla postavena na místě původní, kterou navštěvoval P.O. Hviezdoslav, v roce 1904 narodil. Expozice je umístěna v sousedním objektu, který patří do areálu hájovny.

Expozice hájů patří pod Oravské muzeum a jejich rezervaci a prohlídky je možné objednat i telefonicky na t.č. +421 907 114 021. Pro více informací o otevíracích hodinách, rezervacích a vstupním viz ZDE.


Nejčastější otázky o atrakci Hviezdoslavova horáreň, Hájovňa pod Babou horou

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3