Turistický region
Východné Slovensko, Gemer, Košický kraj, Revúcka vrchovina, Slovenské rudohorie, Slovenský Kras
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Jeskyně Silická ľadnica

Poloha
Východné Slovensko, Košický kraj, Rožňava, Silica
Oblíbené

Celoročně zaledněná propast dlouhá 1 km v Národním parku Slovenský kras nad obcí Silica, přibližně 22 km od města Rožňava. Jeskyně situovaná v nadmořské výšce 503 m.n.m. je nejníže položenou ledovou jeskyní na světě. Je stará pravděpodobně 2000 let a vznikla propadnutím stropu podzemního dómu. Před zaledněním byla několikrát osídlena a podle archeologických nálezů obydlena pravěkými lidmi.

V zimním období se v jeskyni zdržují netopýr obyčejný a vrápenec malý, ojediněle i vzácný netopýr řasnatého a díky specifické mikroklimatu, která vytváří vhodné podmínky pro život chladnomilných lesních druhů rostlin a živočichů, se zde vyskytuje několik vzácných endemických forem troglofilných druhů brouků Duvalius Bokor a Duvalius hungaricus, dále např. západokarpatský endemit mnohonožky Hylebainosoma tatranum a pavouk Ischyropsalis manicata.

V roce 1892 byla jeskyně prohlášena za Národní přírodní památku a od roku 1995 je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výchozím bodem je obec Silica. Trasa k jeskyni je značená žlutě, trvá přibližně 20 min. a není náročná. Do vstupní portálové části jeskyně vede odbočka ze značeného turistického chodníku a z upravené terasy mohou návštěvníci nahlédnout do chladného útrob jeskyně a vidět dokonce i menší útvary ledové výplně. Pohyb mimo vyznačené chodníku je zakázán, ba dokonce nebezpečný.Nejčastější otázky o atrakci Jeskyně Silická ľadnica

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3