Jeskyně Silická ľadnica
Celoročně zaledněná propast dlouhá 1 km v Národním parku Slovenský kras nad obcí Silica, přibližně 22 km od města Rožňava. Jeskyně situovaná v nadmořské výšce 503 m.n.m. je nejníže položenou ledovou jeskyní na světě. Je stará pravděpodobně 2000 let a vznikla propadnutím stropu podzemního dómu. Před zaledněním byla několikrát osídlena a podle archeologických nálezů obydlena pravěkými lidmi.
V zimním období se v jeskyni zdržují netopýr obyčejný a vrápenec malý, ojediněle i vzácný netopýr řasnatého a díky specifické mikroklimatu, která vytváří vhodné podmínky pro život chladnomilných lesních druhů rostlin a živočichů, se zde vyskytuje několik vzácných endemických forem troglofilných druhů brouků Duvalius Bokor a Duvalius hungaricus, dále např. západokarpatský endemit mnohonožky Hylebainosoma tatranum a pavouk Ischyropsalis manicata.
V roce 1892 byla jeskyně prohlášena za Národní přírodní památku a od roku 1995 je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Výchozím bodem je obec Silica. Trasa k jeskyni je značená žlutě, trvá přibližně 20 min. a není náročná. Do vstupní portálové části jeskyně vede odbočka ze značeného turistického chodníku a z upravené terasy mohou návštěvníci nahlédnout do chladného útrob jeskyně a vidět dokonce i menší útvary ledové výplně. Pohyb mimo vyznačené chodníku je zakázán, ba dokonce nebezpečný.