Turistický region
Západné Slovensko, Stredné Považie, Považie, Trenčiansky kraj, Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, Malé Karpaty, Zelená voda, Považský Inovec
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kalvárie a Kaple sv. kříže, Stará TuráTurá

Poloha
Západné Slovensko, Trenčiansky kraj, Nové Mesto nad Váhom, Stará Turá
Oblíbené

Kalvárie v Staré Turé na římskokatolickém hřbitově na Drahách v části města "Nad humny". Čtrnáct zastavení Křížové cesty lemuje cestu obklopenou alej lipových stromů z roku 1898, která vede k dominantě, Kapli sv. Kříže. Je to jednolodní neogotická stavba s půlkruhovým závěrem, v průčelí níž se nachází věž s ihlancová střechou a dvojkřížem. Stěny s lomenými okny člení mohutné pilastry v podobě opěrných sloupů, které na čelní stěně zastřešují věžaté nástavce. Stavbu Kalvárie podnítila velkolepá pouť do Mariazellu a základní kámen byl položen 20. října 1862 a dokončena byla v září roku 1863. Kalvárie s kaplí sv. Kříže vznikla pro konání náboženského kultu, na posílení věřících ve víře a na památku tisíciletí příchodu soluňských bratří sv. Cyrila a Metoděje na naše území.

V letech 1998 a 2005 prošla Kalvárie s kaplí částečnou rekonstrukcí. Kaple sv. Kříže se využívá i jako hřbitovní kaple. Od roku 2008 je Kalvárie s kaplí Národní kulturní památkou.

Nejčastější otázky o atrakci Kalvárie a Kaple sv. kříže, Stará TuráTurá

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3