Turistický region
Západné Slovensko, Bratislava a okolie, Južné Slovensko, Malé Karpaty, Bratislavský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kaštieľ Rusovce

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Bratislava V, Bratislava - Rusovce
Oblíbené

Zámeček v areálu anglického parku, v jeho severní části, v obci Rusovce. Park se táhne se mezi dunajským ramenem a balkánskými cestou a od silnice je oddělen cihlovým omítnutým zdí. Samotný zámeček je odsazen od cesty do hloubky parku, ale otevírá se k ní svým hlavním průčelím s čestným nádvořím. Severně od zámečku v parku stojí minoreta a těsně u Balkánské ulici objekt Čeľadince se samostatným vstupem z Balkánské ulice. Novoslohový zámeček byl postaven v roce 1840 na místě staršího zámečku (před rokem 1521).

Současný vzhled zámku pochází z přestavby z poloviny 19. století, kdy byl vlastníkem zámku hrabě Emanuel Zichy-Ferraris. Po druhé světové válce došlo v důsledku opuštění zámečku k jeho rozkrádání, devastaci a postupnému chátrání. Vydrancován inventáře zámku došlo k nenahraditelné ztrátě umělecko-historického dědictví obce. Část zachované rovnosti galerie Zichyovcov byla v roce 1952 přemístěna na hrad Červený Kámen a v roce 1991 zámeček převzala do vlastnictví Slovenská národní galerie, jejíž snahou bylo udělat z zámečku reprezentativní obrazárna. Zámeček do svého vlastnictví plánovala získat i městská část Rusovce, která ho plánovala využít na kulturní a muzejní účely. Tento záměr městské části však ztroskotal.

Od roku 1995 má zámeček nového majitele, Správu zařízení Úřadu vlády ČR Úřad vlády ČR a v prosinci 2020 byla vypsána soutěž na zhotovitele rekonstrukce. Předmětem zakázky byly stavební práce na rekonstrukci Národní kulturní památky Kaštieľ a parku Rusovce včetně objektu čeledín. Nakonec se však žádná soutěž nekonala a rekonstrukce zámečku byla pozastavena. Návštěvy zámku se nerealizují a nepočítá se s nimi ani po rekonstrukci zámečku, která se předpokládá být dokončena v roce 2024. Ale i přesto je možné se v okolí zámku projít.Nejčastější otázky o atrakci Kaštieľ Rusovce

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3