Turistický region
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Oravská Magura
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Kostel sv. Kosmy a Damiána Sedliacka Dubová

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Dolný Kubín, Sedliacka Dubová
Oblíbené

Zřícenina původně římskokatolického kostela v katastru obce Sedliacka Dubová, okres Dolný Kubín. Kdy přesně vznikl kostel se neví, ale první písemná zmínka o dřevěném kostele na tomto místě je z roku 1397. V letech 1625 - 1642 byl kostel zrekonstruován, byla postavena renesanční kamenná věž, loď kostela zůstala dřevěná. V letech 1735 - 1754 byl kostel opět přestavěn, dřevěná loď byla nahrazena kamennou barokní lodí. Jednalo se o radikální přestavbu kostela a kromě renesanční věže nově byly postaveny loď, předsíň, presbytář a sakristie, které však respektovaly původní dispozici kostela. Vzadu v lodi, která byla osvětlená čtyřmi okny, byl situován dřevěný chorus. V presbytáři osvětlování dvěma okny byl situován barokní oltář pocházející pravděpodobně ze 60. let 18. století. Během přestavby kostela místní obyvatelé chodili do provizorní dřevěné kaple ve vesnici a nakonec ji používali i po ukončení přestavby, protože byla snadněji dostupná.

V 19. století nahradily v obci dřevěnou kapli novým kostelem a protože ve vesnici nesměli byt současně dva kostely, v roce 1880 ze starého kostela na kopci strhli střechu a odnesli oltář. V letech 1880 - 1886 byl ve vesnici postaven nový kostel v neogotickém slohu a ten byl zasvěcen sv. archandělu Michalovi.

Dnes jsou z původního kostela zachovány jeho zdi a věže, obvodové zdi se dvěma branami, kostnice za kostelem, a zbytky dvou kaplí. Do roku 1998 byl opuštěn a pro veřejnost prakticky nepřístupný. V současnosti se snaží o jeho obnovení a zachování "Projekt Dubova colonorum" a zříceninu je možné navštívit. Na původních základech byla zrekonstruována kostnice, ostatní části se jen konzervují a čistí. Na věži je dodnes patrný obrys střešních trámů, který svědčí o tom, že tato dřevěná loď byla o něco menší než současná kamenná loď. Zřícenina kostela se nachází cca 5 - 10 min. pěšky nad obcí Sedliacka Dubová a je viditelná z hlavní silnice.Nejčastější otázky o atrakci Kostel sv. Kosmy a Damiána Sedliacka Dubová

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3