Turistický region
Liptov, Veľká Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Malinô Brdo
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Mauzoleum Andreje Hlinky, Památník Andreje Hlinky

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Ružomberok, Ružomberok
Oblíbené

Památník se nachází nedaleko římskokatolického kostela sv. Ondřeje v Ružomberku. Stojí tu už od roku 1939 a v roce 2007 přijala Národní rada Slovenské republiky zákon o zásluhách Andreje Hlinky, podle kterého se mauzoleum považuje za pietní místo. Andrej Hlinka patřil k hlavním představitelům hnutí za autonomii Slovenska (1864 - 1938).

Mauzoleum se skládá ze dvou části, kaple se vstupem a hrobky na levé straně od kaple. Součástí mauzolea je busta samotného Andreje Hlinky spolu s nerezovým křížem, které během rekonstrukce v letech 1990 až 1991 nahradili sochu Panny Marie. U vchodu byla odhalena i bronzová socha Andreje Hlinky v nadživotní velikosti. Vedle mauzolea stojí budova Městského úřadu, jejíž součástí je i fara, kde Andrej Hlinka působil.

I když je mauzoleum pietním místem, tělo Andreje Hlinky se v něm nenachází. Jak hrobka sloužilo mauzoleum jen v letech 1939 až 1945. Tam byly pozůstatky A. Hlinku až do 4. února 1945, kdy je převezli před příchodem Rudé armády na jiné, dosud neznámé místo.

Mauzoleum Andreje. Hlinku bývá otevřeno pro širokou veřejnost během letních prázdnin.Nejčastější otázky o atrakci Mauzoleum Andreje Hlinky, Památník Andreje Hlinky

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3