Turistický region
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Pohronie, Štiavnické vrchy, Vtáčnik, Žiarska kotlina, Kremnické vrchy
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Minerální prameny Sklené Teplice

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Sklené Teplice
Oblíbené

Na území Sklených Teplicích je jejich 14 s teplotou 37°C - 52,3°C a 7 z nich se využívá pro potřeby místních lázní. Využívají se i umělé hloubkové vrty a studny až do hloubky 1600 m. Jsou to nejvýznamnější prameny vulkanického pásma.

Pramen Jozef (ZR-11) využívá se na lázeňské účely, pramen Ludvík (ZR-12) v současnosti se nevyužívá, pramen Irena (ZR-15) v letních měsících se využívá pro sprchy na letním koupališti, pramen Lidový (ZR-16) možný odběr na pití, voda je teplá 48 - 51 stupňů Celsia, Pramen Viera (ZR-17) v letních měsících se využívá pro sprchy na letním koupališti, Pramen Vilma (ZR-18) termální voda se nevyužívá, odtéká do potoka, Pramen Rudolf (ZR-19) v letních měsících se využívá pro sprchy v letním koupališti, Pramen Důlní (ZR-20) termální voda se používá k rehabilitační účely (vnější balneoterapie), Pramen Vojtech (ZR-21) používá se na rehabilitační účely, Pramen Zipser ST - 1 (ZR-23) využívá se na lázeňské účely (vnější balneoterapie), Pramen Born ST - 2 (ZR-2) využívá se na lázeňské účely pro vnější a vnitřní balneoterapii, Vrt ST - 4 (ZR-31) v současnosti se nevyužívá, Vrt ST - 5 (ZR-33), Vrt ST-5 v současnosti se nevyužívá a Teplý pramen (ZR-34) pramen se využívá v domácnosti.

Přírodní léčivá voda je středně mineralizovaná, středně termální (horká), neutrální, hypotonická, síranová, vápenato-hořečnatá se zvýšeným obsahem fluoru. Největší zastoupení v ní má hořčík a vápník. Kromě těchto vzácných minerálů obsahuje železo, draslík, baryum, lithium, sodík, amonium, stroncium, mangan a hliník. Teplota vody na zdroji je 52,1°C. Po ochlazení je možné využívat ji na vnější i vnitřní balneoterapii t.j. na celotělové i dílčí lázně, nebo i pitnou léčbu. Termální voda v lázních Sklené Teplice se využívá především při léčbě onemocnění pohybového aparátu a při nervových onemocněních.


Nejčastější otázky o atrakci Minerální prameny Sklené Teplice

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3