Minerální prameny Sklené Teplice
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Žiar nad Hronom, Sklené Teplice
Na území Sklených Teplicích je jejich 14 s teplotou 37°C - 52,3°C a 7 z nich se využívá pro potřeby místních lázní. Využívají se i umělé hloubkové vrty a studny až do hloubky 1600 m. Jsou to nejvýznamnější prameny vulkanického pásma.
Pramen Jozef (ZR-11) využívá se na lázeňské účely, pramen Ludvík (ZR-12) v současnosti se nevyužívá, pramen Irena (ZR-15) v letních měsících se využívá pro sprchy na letním koupališti, pramen Lidový (ZR-16) možný odběr na pití, voda je teplá 48 - 51 stupňů Celsia, Pramen Viera (ZR-17) v letních měsících se využívá pro sprchy na letním koupališti, Pramen Vilma (ZR-18) termální voda se nevyužívá, odtéká do potoka, Pramen Rudolf (ZR-19) v letních měsících se využívá pro sprchy v letním koupališti, Pramen Důlní (ZR-20) termální voda se používá k rehabilitační účely (vnější balneoterapie), Pramen Vojtech (ZR-21) používá se na rehabilitační účely, Pramen Zipser ST - 1 (ZR-23) využívá se na lázeňské účely (vnější balneoterapie), Pramen Born ST - 2 (ZR-2) využívá se na lázeňské účely pro vnější a vnitřní balneoterapii, Vrt ST - 4 (ZR-31) v současnosti se nevyužívá, Vrt ST - 5 (ZR-33), Vrt ST-5 v současnosti se nevyužívá a Teplý pramen (ZR-34) pramen se využívá v domácnosti.
Přírodní léčivá voda je středně mineralizovaná, středně termální (horká), neutrální, hypotonická, síranová, vápenato-hořečnatá se zvýšeným obsahem fluoru. Největší zastoupení v ní má hořčík a vápník. Kromě těchto vzácných minerálů obsahuje železo, draslík, baryum, lithium, sodík, amonium, stroncium, mangan a hliník. Teplota vody na zdroji je 52,1°C. Po ochlazení je možné využívat ji na vnější i vnitřní balneoterapii t.j. na celotělové i dílčí lázně, nebo i pitnou léčbu. Termální voda v lázních Sklené Teplice se využívá především při léčbě onemocnění pohybového aparátu a při nervových onemocněních.