Turistický region
Dolný Zemplín
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Muzeum moderního umění Andyho Warhola

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Medzilaborce, Medzilaborce
Oblíbené

Muzeum v okresním městě Medzilaborce založené 1. září 1991 z iniciativy Johna a Paula Warholem, Michala býčka a Freda Hughese, je v současnosti v zřizovatelské působnosti Prešovského samosprávného kraje. Bylo prvním muzeem na světě věnované osobnosti krále pop-artu, kterým byl slavný americký malíř s východoslovenskými kořeny, Andy Warhold. Koncepčně mapuje, prezentuje a odborně zpracovává nejen život a tvorbu slavného umělce, ale i současné tendence ve výtvarném umění a kultuře, vliv etnika původu umělce na jeho dílo, vliv pop-artu na aktuální umění a témata s tím související.

Expozice je rozdělena do tří částí. Stálá expozice díl Andyho Warhola, která sestává z originálů děl umělce zapůjčených muzeu nadací Andyho Warhola pro vizuální umění v New Yorku, ze sbírek soukromých sběratelů, a z děl, které jsou majetkem muzea. Expozici tvoří cca 200 uměleckých děl. Stálá expozice o původu Andyho Warhola sestává z cenných autentických materiálů, artefaktů získaných nebo zapůjčených od pozůstalých a blízkých umělce, listin a rekvizit, které svědčí o jeho rusínském původu. Nejvzácnějším artefaktem této expozice je autentická košilka, v níž byl umělec pokřtěn. Poslední částí je Expozice Steet-Art vs. Pop-Art, která je obohacena o díla Keitha Haringa, který osobně znal Andyho Warhola, a o další díla ne méně významných autorů jakými byli Robert Indiana, Jean-Michel Basquiat, Poppy, BAMBI, Roy Lichtenstein a jiní.

Muzeum je pro veřejnost otevřeno celoročně. Pro více info o provozní době a ceníku viz ZDE.Nejčastější otázky o atrakci Muzeum moderního umění Andyho Warhola

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3