Turistický region
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Skorušinské vrchy, Oravská priehrada
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Oravská priehrada

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Námestovo, Námestovo
Oblíbené

Nadmořská výška: 601 m.n.m.
Rozloha: 1187 km²
Hloubka: více než 30 m

Oravská přehrada byla vybudována na řece Orava, která vzniká soutokem dvou zdrojnice Bílé a Černé Oravy. Orava je jednou z nejčistších Slovenská řek. Někdejší časté záplavy v její blízkosti se staly důvodem myšlenky zkrocení této řeky, a tak přišlo k vybudování Oravské přehrady. Je to uměle vybudované největší vodní dílo na Slovensku. První práce na tomto obrovském a významném projektu se začaly přesně 24. července 1941 a do provozu byla přehrada zpustená v roce 1954. Po napuštění 35 km2 zůstaly pod vodní hladinou 4 obce (Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústí nad Oravou), nad hladinou zůstal jen malý ostrov, nazývaný také "ptačí ostrov", nebo "ostrov umění". Na ostrově se nachází muzeum lidové plastiky a malby a dopravit se na něj je možné lodí. Významnou úlohou přehrady je její využití pro výrobu elektrické energie. Oravská přehrada a střediska však lákají každoročně i tisíce turistů, kteří zde nacházejí nespočetní paletu vodních sportů jako i mnoho jiných možností. Stačí si jen vybrat ze široké nabídky: vodní cyklistika, člunkování, potápění, vodní lyžování, windsurfing, jachting, vyhlídkové plavby lodí a jiné. Jiných možná zaujme rybolov, či turistika do okolní přírody, kterou mohou klidně spojit s houbaření a hledáním jiných lesních plodin, na které země není skoupá.

Oravská priehrada

Na jižním a jihovýchodním břehu přehrady, okolo hlavní dopravní komunikace, se nacházejí nejvýznamnější letní střediska rekreace a sportu Slanická osada a Přístav. Chaty, penziony, hotely, restaurace i bufety v těchto střediscích cestovního ruchu každoročně přivítají množství turistů ze Slovenska, Čech i Polska. Návštěvníci, kteří upřednostňují spánek na čerstvém vzduchu, mají dvě možnosti výběru a to autokemping Stará hora nebo Slanická osada.

Plavba vyhlídkovou lodí

Plavba vyhliadkovou loďou

Pokud plánujete navštívit vodní nádrž Oravská přehrada, doporučujeme plavbu na vyhlídkové lodi OG Slanica. Délka plavby je přibližně 90 min. s 30 min. zastávkou na Ostrove umění. Dominantou ostrova je kostel Povýšení sv. kříže, ve kterém jsou lokalizovány stálé expozice lidového umění ze sbírek Oravské galerie. Loď jezdí denně v měsících od 15. května do 15. září z přístavu č. 2 v Slanické osadě.

Bližší informace: Plavba vyhlídkovou lodíNejčastější otázky o atrakci Oravská priehrada

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.