Turistický region
Orava, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Kubínska Hoľa, Oravská Magura
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Oravský hrad

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Dolný Kubín, Oravský Podzámok
Oblíbené

Oravský hrad je jednou z nejmalebnějších a nejzajímavějších hradních staveb na Slovensku. Jeho poloha a podoba v úzkém údolí Oravy na strmém skalnatém brale nad řekou Oravou se každému zapíší nesmazatelně do paměti. Hrad se skládá ze 3 zřetelných částí: horního, středního a dolního hradu. Nejvyšší část citadela je na strmém vápencovém skalnatém brale 112 m nad hladinou řeky Oravy. Střední část tvoří středověké stavby Korvínova paláce a paláce Jána z Dubové.

V roce 1556 se hrad dostal do rukou Thurzovci, kteří uskutečnili jeho nejrozsáhlejší přestavbu. Svou dnešní podobu dostal Oravský hrad v roce 1611. Po roce 1800 se dostavěli na hradě další budovy, zejména Pálffyho palác. Dolní hrad tvoří především Thurzův palác, hradní kostel, ve kterém jsou pohřben někteří příslušníci thurzovské rodiny a kde JSA nachází i pěkný epitaf Imricha Thurza, starší, tzv. archivní věž a terasa s Glorieta. První písemná zmínka o hradu je z roku 1267, kde se vzpomíná jako královský majetek. Události neklidného 17. st. neobešli ani Oravu. Šlechtické povstání, zejména Tökölyho, zasáhly i tento kraj, který roku 1672 obsadila skupina povstalců vedená zemplínska zemanem Gašparem Pikou. Proti obsazenému hradu poslal císař generála Spork s vojskem, které ho dobyli, když ho část posádky zradila.

Na podnět odborných pracovníků vznikly na hradě v roce 1868 muzejní sbírky, v kterých měli převahu předměty se vztahem k lesnímu bohatství Oravy a jeho těžbě. Do roku 1918 byly provedeny na hradě i některé opravné práce. Největší stavební oprava a restaurování se začala až po roce 1953, kdy Oravský hrad prošel mezi objekty státního kulturního majetku. Do roku 1968, kdy Oravské muzeum v jeho obnovených prostorách oslavilo sté výročí založení svých sbírek, provedla se většina opravných prací. Expozice Oravského muzea ukazují život a kulturu oravského lidu a vzhledem na hodnotu a specifičnost hradní architektury i působivost hradu, je ten prohlášen za Národní kulturní památku. Dnes tvoří hradní areál pozoruhodný komplex Dolního, Středního a Horního hradu s paláci, opevněním a věžemi. Návštěvníky zaujme propojení tří vstupních bran s tunelem, pod kterým se nacházejí podzemní chodby. Velmi oblíbené jsou noční prohlídky Oravského hradu během hlavní turistické sezóny, zpestřené divadelními představeními a strašidelnými výjevy.Nejčastější otázky o atrakci Oravský hrad

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3