Turistický region
Západné Slovensko, Záhorie, Malé Karpaty, Bratislavský kraj, Záhorská nížina
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pálffyovský kaštieľ Malacky

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Malacky, Malacky
Oblíbené

Kulturně-historická památka zaevidována v soupisu památek nacházející se na západním Slovensku ve městě Malacky má bohatou historii, a za své existence prošla i několika stavebními úpravami. Původně barokní zámeček, který byl postaven v první polovině 17. století na podnět hraběte Pavla IV. Pálffyho, se stal na 300 let rodovým sídlem Pálffyovců. Poslední šlechtického vlastníci rodu Pálffyovců odešli do Rakouska v roce 1918 a zámeček se stal sídlem důstojníků československé armády a později ho obývali státní úředníci. V 30-tých letech získal zámeček s parkem františkánský rád, v období 1944 - 1945 ho obsadili nacisté, v 50-tých letech sloužil jako kasárna Útvaru pohraniční stráže. Po roce 1957 zde byla zřízena nemocnice, která objekt opustila po roce 2000, a ten byl opět navrácen františkánskému řádu. Dnes zámeček vlastní město Malacky, které jeho interiéry postupně rekonstruuje a zpřístupňuje široké veřejnosti.

Součástí zámku, který po rekonstrukci do klasicistního stylu a ostatních změnách získal svůj aktuální tvar, je i rozlehlý anglický park a nádvoří. Na nádvoří se nachází obnovená studna s erbovním živočichům Pálffyovců, jelenem vyrobeným z epoxidové pryskyřice. Říká se však, že původní bronzový jelen byl přestěhován do Marcheggu v roce 1918, jiní tvrdí, že ho roztavily. V zámeckém parku se nachází mnoho stromů, jako jsou duby, buky, smrky, javory, kaštany a různé květenství. V minulosti k němu patřily ještě jízdárna, skleníky, dům zahradníka a vrátného a před hlavním vchodem do parku a zámku byly hospodářské budovy a rybník. Také se předpokládá, že pod parkem se nachází rozsáhlý komplex tajných chodeb, které vycházejí přímo z zámečku. Na jižní straně od zámečku najdeme ještě zrekonstruovanou fontánu a jeskyni Panny Marie (Grote).

V současnosti se v zrekonstruovaném prostoru zámku nachází Pálffyovská pokoj s dobovým nábytkem. Návštěvníci si mohou prohlédnout i výstavu fotografií dokumentujících rekonstrukci celého objektu. Ve výstavních prostorách se konají umělecké a odborné výstavy a přednášky. Aktuální informace o otevírací době a vstupném viz ZDE.Nejčastější otázky o atrakci Pálffyovský kaštieľ Malacky

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3