Turistický region
Západné Slovensko, Dolné Považie, Trnavský kraj, Považie, Malé Karpaty, Trnavsko
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Plavecký hrad

Poloha
Západné Slovensko, Bratislavský kraj, Malacky, Plavecké Podhradie
Oblíbené

Zřícenina hradu se nachází na kopci Pohanská nad obcí Plavecké Podhradie. Hrad byl postaven pravděpodobně ve 13. st., Někdy mezi lety 1256 - 1273, jako královská pohraniční pevnost za účelem kontrolovat pohraniční oblast Uherského království a hranice s Českým královstvím. Bližší o okolnostech vzniku hradu se dozvídáme z retrospektivní listiny Ondřeje III. z roku 1291. Píše se v ní o darování země Kuchyň Bélou IV. Dětřichov, synovi bratislavského rychtáře Kunta. Proto se i hradu v minulosti mluvilo Detrekov kámen. Později se na hradě vystřídalo několik majitelů jako např. Serédyovci, Fuggerové, Balašovci a od roku 1641 až do 20. st. byly vlastníky hradu Pálffyovci. Hrad byl přestavěn na renesanční pevnost s nádvořími a později doplněn o dělové bašty. V roce 1706 hrad dobylo a poškodilo císařské vojsko. Od té doby se hrad už neopravil, pustl a dnes je z něj zřícenina. Od roku 2014 probíhá na hradě konzervace a jeho částečná obnova.

Z hradu zůstalo zachováno vnější zdivo opevnění, výrazná dělová bašta a zdivo paláce i ústřední věže. Ve východní baště se zachovala kamenná renesanční brána.

Přístup k hradu je přímo z obce Plavecké Podhradie po modré turistické značce a trvá cca 20 - 30 min. Cesta není náročná, ale třeba se připravit na neustále stoupání.Nejčastější otázky o atrakci Plavecký hrad

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3