Prírodné jódové kúpele Číž a.s.
980 43 Číž
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Prameny Hygiea, Neptun a Themis Lázně Číž

Poloha
Stredné Slovensko, Banskobystrický kraj, Rimavská Sobota, Číž
Oblíbené

Prameny v lázních Číž, které mají příznivé účinky na pohybové ústrojí, nervové ústrojí ak léčbě cév. Lázně vděčí za svůj vznik náhodnému objevu Jodo-bromové pramene, který byl pojmenován Themis, v roce 1862, kdy čížsky občan Harnócz András při kopání studny na svém pozemku narazil na slanou vodu. První "pacienti" tak byli místní občané. O tři roky později dal Dr. Karol Thana vodu na chemický rozbor a potvrdilo se, že pramen slané vody obsahuje některé léčivé prvky, zejména jód a brom.

Později dal geolog a báňský inženýr Artur Glos kopat další dvě studny a v hloubce 35 m se našla slaná voda s vyšším obsahem jódu a bromu. Pramen hygieně, který se již více než 150 let využívá na pitnou kúru a třetí pramen Neptun se využíval na vanové koupele spolu s pramenem Themis.

A tak se na tomto místě v roce 1888 začali stavět lázně, které byly zpočátku rozděleny na ,, dolní "tzv. Čisté a ,, horní" lázně pro pacienty s otevřenými ranami. Postavili se léčebné domy pro pacienty s 200 lůžkovou kapacitou - Maria, Margita, Kamilla, Horváth, Ilona. Během zimních měsíců se léčivá voda z pramenů plnila do lahví a exportovala do Spojených Států Amerických na výrobu mýdla, které mělo příznivé účinky například na akné. V roce 1934 se vybudoval léčebný dům pro děti, který je v provozu do dnešních dnů. V celoročním provozu jsou lázně od roku 1958. V roce 1996 přešly lázně pod správu akciové společnosti, která zrekonstruovala všechny léčebné domy, lázeňský park a v prostoru mezi léčebným domem Rimava a Milan byl postaven vodní svět, letní koupaliště se čtyřmi bazény a dráhová skluzavkou.


Nejčastější otázky o atrakci Prameny Hygiea, Neptun a Themis Lázně Číž

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.