Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pramen Smokovecká kyselka

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Starý Smokovec
Oblíbené

Minerální kyselka s blahodárnými účinky na lidský organismus se nachází ve Starém Smokovci. Vyvěrá v Dole, přibližně 100 m od amfiteátru. Nejstarší písemná zmínka o pramenech je z roku 1764 a právě velký zájem o tuto minerální vodu vedl v roce 1793 k založení osady. Smokoveckej lázně se mohou pochlubit prameny dvou kyselek Castor a Pollux (podle dvojčat z řecké mytologie), přístupný je jen jeden z nich, známý jako smokoveckej kyselka. Má barvu železité vody (pH 3,4), samotný pramen tvoří přírodní, hydrouhličitanová, vápenatohorečnatá, uhličitá, studená hypotonická voda a má tak vliv na široké spektrum zdravotních komplikací. Léčivá voda slabého minerálního zápachu a dobré chuti je určena na pravidelnou konzumaci.

Smokoveckej prameny se oplotili a zajistily a nedaleko nich vznikla v roce 2017 nová plnička této vody, vhodné na pravidelnou (denní) konzumaci, která se distribuuje ve skleněných obalech pod názvem Tatranská minerálka. Pramen kyselky je volně přístupný i pro veřejnost a to v parčíku v nově upraveném altánku. Vede k němu několik turistických chodníčků. V blízkosti kyselky se nachází ještě další, již zmíněný druhý pramen, vytékající do umělého jezírka. Tento pramen však není určen k pití.

Tatranská perlivá a železitá minerální voda léčí nervové poruchy, onemocnění pohybového a kožního ústrojí a také podporuje trávení.


Nejčastější otázky o atrakci Pramen Smokovecká kyselka

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3