Turistický region
Orava, Malá Fatra, Severné Slovensko, Žilinský kraj, Chočské vrchy, Kubínska Hoľa, Oravská Magura
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Pravěká osada Mokrý Kút

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Dolný Kubín, Vyšný Kubín
Oblíbené

Pravěká osada na okraji obce Vyšný Kubín na kopci s výhledem na Choč a Vyšnokubínske skalky. Vznikla z iniciativy archeoložky Ľubica Kupcová a členů sdružení IPEA s.r.o., která spolu s manželem a dalšími členy sdružení pravěkou osadu buduje a provozuje. Návštěvou osady si lze alespoň na pár hodin představit, jak se žilo pravěkým obyvatelům Oravy, poznat Lužická kultura lidí z doby bronzové a železné, která zde začíná asi kolem roku 1500 před Kristem.

Osada je rozdělena na obytnou část, výrobní a hospodářský areál. Nachází se zde replika obytného objektu lužické kultury oravského typu jakož i vybavení pravěkého domu (funkční pece na chléb, vypalování keramiky a tavení bronzu a nářadí z doby bronzové). Dům neměl okna, komín, ale jelikož se většina aktivit pravěkých lidí odehrávala venku, do svého obydlí chodili jen spát. Jaké bylo vybavení pravěkého domu se přesně neví, ale předpokládá se že v něm žil i dobytek, možná zde byla půda, prostor mohl být i předělený. Všechno je to však na úrovni úvah. Byly zde keramické nádoby, špalík k sezení, dřevo na podkúrenie. Spaní na zemi výhodné nebylo, protože teplo stoupá nahoru a na zemi by lidem bylo chladno, a tak zřejmě spali na jakési vyvýšené palandě.

"Nejsme muzeum, ale pravěká osada" říká její zakladatelka. Člověk si zde může vyzkoušet na vlastní kůži, jak žili pravěcí lidé. Podobných projektů je na Slovensku více, ale jsou jinak zaměřeny. Například archeoskanzen Havránok na Liptovské Mare, Muzeum v Hanušovce nad Topľou nebo archeologická lokalita v Nižné Mysli a další. v okolí Vyšného Kubína je několik významných archeologických lokalit, na kterých byly hradiště, Tupá skála patří lužické kultuře a na Ostré skále je laténské osídlení z doby římské i slovanské osídlení. Návštěva pravěké osady je vhodným tipem na celodenní aktivity spojené s poznáváním života pravěkých lidí.


Nejčastější otázky o atrakci Pravěká osada Mokrý Kút

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3