Turistický region
Vysoké Tatry, v Tatrách, Východné Slovensko, Prešovský kraj
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Rainerova chata

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Starý Smokovec
Oblíbené

Nadmořská výška: 1301 m.n.m.

Chata patří mezi nejstarší a nejmenší zachované chaty ve Vysokých Tatrách. V roce 1863 ji na Starolesnianske polaně postavil Ján Juraj Rainer. Vedle Rainerové chaty v roce 1884 postavili novou, kterou byla pojmenována Kamzík, a význam Rainerové chaty poklesl, ale chata i nadále sloužila jako noclehárna pro vůdců, nosičů a studentů, později jako sklad paliva, garáž i jako chlívek. V roce 1980 byla však chata Kamzík asanovaná a Rainerova chata zůstala opuštěna a zanedbaná. Bývalá Správa TANAPu ji v roce 1983 dala opravit a zakonzervovat a při 135. výročí jejího vzniku byla v roce 1998 opět zpřístupněna veřejnosti.

Chata je otevřená celoročně a slouží jako informační centrum s možností občerstvení. Současným chatařem je Peter Petráš ml. z Kežmarku. Chata je jednou z nejvyhledávanějších tatranských chat. Chatař zde začal pořádat různé akce jako např. portýrská soutěž Portýrská próba, jejímž cílem je se 70 kg i 100 kg krosny projít 300 metrovou trasu v blízkosti chaty. Dále na oslavu svátku Tří králů chatař každý rok postaví ze sněhu a ledu betlém a pořádá slavnost Klanění se Tří králů za účasti folklórní skupiny z Lendak a stovek turistů.

K chatě vede několik turistických tras: z Téryho chaty, zelená značka, ze Zamkovského chaty, zelená značka, z Hrebienka, červená nebo zelená značka, ze Starého Smokovce, zelená a červená značka, z Tatranské Lomnice, modrá značka a ze Skalnatého Plesa po Tatranské magistrále, červená značka. Trasa ze Starého Smokovce přes Hrebienok je vhodná i pro kočárky a vozíčkáře a na Hrebienok je možné se vyvést lanovkou.Nejčastější otázky o atrakci Rainerova chata

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3