Turistický region
Východné Slovensko, Zamagurie, Spiš, Prešovský kraj, Spišská Magura, Pieniny
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Osturňa, největší živý skanzen na Slovensku

Poloha
Východné Slovensko, Prešovský kraj, Kežmarok, Osturňa
Oblíbené

Rázovitá Zamagurská obec na severu Slovenska v okrese Kežmarok. Byla založena v roce 1313 a během své existence zažila těžké období (odolávala povstáním, požárem, morové epidemii), ale i různé pozitivní změny, rozvoj hospodářství, kultury, školství a duchovního života. V roce 1979 vyhlásili Osturne za Památkovou rezervaci lidové architektury. Zachovalo se zde několik původních goralských staveb, zástavbu obce dodnes tvoří jednotlivé hospodářské dvory, které lemují obě strany cesty u potoka, táhnoucí se v délce až 9,5 km. Osturňa se považuje za nejdelší potoční vesnici na Slovensku. V přední části typického dřevěného srubového Osturnianské dvora je osazen dům se sedlovou střechou krytou šindelem, v zadní části stojí stodola s stájí. Menší hospodářské části doplňují charakteristický uzavřený půdorys dvora po stranách.

V obci se nachází 157 památkově chráněných objektů, její starší obyvatelé dodnes nosí typický Goralský oděv a pracují na svém hospodářství. Obec je živým skanzenem Slovenska, skvostem Zamaguria a dnes patří k nejperspektivnějším obcím regionu z hlediska rozvoje turistiky.

Návštěvníci vesnice mohou v budově zrekonstruované školy navštívit expozici Osturnianské pokoje s tradičním nábytkem a seznámit se s těžkým životem původních obyvatel. Významnou pamětihodností je i řeckokatolický pozdně Chrám svatého Michala Archanděla z roku 1796 nacházející se téměř uprostřed obce a dřevěná kaple svatého Kříže z roku 1898 u hlavní obecní silnici a v katastru obce stojící zděná kaple Zesnutí přesvaté Bohorodice. Území obce leží mezi národními parky Tatranským a Pieninského a je tak velmi atraktivní pro cykloturistiku i pěší turistiku.


Nejčastější otázky o atrakci Osturňa, největší živý skanzen na Slovensku

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3