Osturňa, největší živý skanzen na Slovensku
Rázovitá Zamagurská obec na severu Slovenska v okrese Kežmarok. Byla založena v roce 1313 a během své existence zažila těžké období (odolávala povstáním, požárem, morové epidemii), ale i různé pozitivní změny, rozvoj hospodářství, kultury, školství a duchovního života. V roce 1979 vyhlásili Osturne za Památkovou rezervaci lidové architektury. Zachovalo se zde několik původních goralských staveb, zástavbu obce dodnes tvoří jednotlivé hospodářské dvory, které lemují obě strany cesty u potoka, táhnoucí se v délce až 9,5 km. Osturňa se považuje za nejdelší potoční vesnici na Slovensku. V přední části typického dřevěného srubového Osturnianské dvora je osazen dům se sedlovou střechou krytou šindelem, v zadní části stojí stodola s stájí. Menší hospodářské části doplňují charakteristický uzavřený půdorys dvora po stranách.
V obci se nachází 157 památkově chráněných objektů, její starší obyvatelé dodnes nosí typický Goralský oděv a pracují na svém hospodářství. Obec je živým skanzenem Slovenska, skvostem Zamaguria a dnes patří k nejperspektivnějším obcím regionu z hlediska rozvoje turistiky.
Návštěvníci vesnice mohou v budově zrekonstruované školy navštívit expozici Osturnianské pokoje s tradičním nábytkem a seznámit se s těžkým životem původních obyvatel. Významnou pamětihodností je i řeckokatolický pozdně Chrám svatého Michala Archanděla z roku 1796 nacházející se téměř uprostřed obce a dřevěná kaple svatého Kříže z roku 1898 u hlavní obecní silnici a v katastru obce stojící zděná kaple Zesnutí přesvaté Bohorodice. Území obce leží mezi národními parky Tatranským a Pieninského a je tak velmi atraktivní pro cykloturistiku i pěší turistiku.