Muzeum kysucké dědiny - Skanzen Vychylovka
Národopisná expozice v přírodě Kysuckého muzea v údolí Chmúra v katastru obce Nová Bystrica, část Vychylovka, která je součástí Chráněné krajinné oblasti Kysuce. Základní kámen expozice byl položen 11.10.1974 a důvodem byla prioritní záchrana nejcennějších památek lidové architektury z obcí Riečnica a Harvelka, které měly být zatopené kvůli výstavbě vodního díla Nová Bystrica.
Expozice nabízí prohlídku hospodářských budov, srubových obytných domů, stodolu s sklepem a obytný dům se stodolou rychtáře Adama Poništa. Převážná část expozice je přenesena z dnes již neexistující obce Riečnica a tvoří ji srubové obytné domy a hospodářské stavby z usedlostí Rybová, a Do Potoka. Nachází se zde i obytný dům s hospodářskými staveními, stodolou a ovčín, bývalého riečnického rychtáře Adama Poništa.
Dále zde můžeme vidět prezentaci kopaničářského osídlení, usedlost u Hruškuliaka, kterou představují dva obytné domy, stodola a maštal se sypkým. V centru skanzenu se nachází nejstarší obytný dům z roku 1806 pocházející z obce Oščadnica, hospoda z Korn a kaple Panny Marie Růžencové s hřbitovem ze Zborova nad Bystricou z 19. století a také vodní mlýn a pila s hrázděných konstrukcí z obce Klubina. Ve všech objektech se nachází původně zařízení. Součástí expozice jsou i původní stavby - cholvarky - objekty sezónních pasteveckých obydlí a políčka u domů, které prezentují trojpolního systém hospodaření, který byl zažitý na Kysucích.
Národopisná expozice je v provozu pro veřejnost v měsících květen - říjen. V neděli se zde pro návštěvníky konají různé tematické programy s ukázkami tradic, výroby a způsobem života Kysuckého regionu a to v podání folklorních skupin. Skanzen nabízí i možnost povozit se na historické lesní úvraťové železnici z roku 1926. Je zachovanou a funkčně obnovenou částí bývalé Kysucko-oravské lesní železnice, která vznikla spojením lesních železnic, kysucké - z Oščadnice do Chmury (Nová Bystrica, část Vychylovka) a oravské - z Lokca do Erdútky (nynější Oravské Lesné).