Oravská priehrada
029 01 Námestovo
Turistický region
Orava
Našli jste chybu nebo nám chcete doporučit novou atrakci

Slanický ostrov umění Oravská galérie

Poloha
Stredné Slovensko, Žilinský kraj, Námestovo, Námestovo
Oblíbené

Ostrov uprostřed Oravské přehrady. V roce 1953 pod vodou přehrady zmizelo 5 oravských osad a zachoval se pouze ostrov s barokním kostelem a kalvárií zatopené obce Slanica. O několik let, v letech 1971 - 1973, na Slanickém ostrově nebo i "Ostrově umění", vznikla trvalá expozice Oravské galerie.

V interiéru barokně-klasicistního kostela je nainstalována výstava "Slovenská tradiční lidová plastika a malba" dokumentující tvorbu lidových malířů, řezbářů a kameníků, a v exteriéru ostrova vzniklo lapidárium "Oravské kamenické tvorby 18. a 19. století". V bývalé hrobce se nachází expozice historie zatopených obcí a budování Oravské přehrady. Součástí ostrova je i symbolický hřbitov, kde je umístěn pomník kodifikátor první spisovné slovenštiny a rodáka z obce Slanica, Antona Bernoláka, a ukázka kamenické tvorby.

Slanický ostrov je veřejnosti přístupný pouze v letních měsících, lodí z přístavu naproti hotelu Slanica, která jezdí každý den v pravidelných intervalech od 9:00 hod do 16:30 hod. Plavba a prohlídka expozici trvá přibližně 90 minut. Přeprava lodí je podmíněna minimálně 10 dospělými účastníky. V ceně lodního lístku je zahrnuta vyhlídková plavba lodí OG Slanica a vstup do expozic na ostrově. Chodníky v rámci areálu expozic jsou přizpůsobeny i imobilním osobám a do areálu ostrova je povolen i vstup se psem kromě expozic v interiéru.Nejčastější otázky o atrakci Slanický ostrov umění Oravská galérie

Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou, skutečná délka cesty může být jiná.
které atrakce se nacházejí v blízkosti?
1
3